Novinky ze světa ICT služeb - Léto 2019

 Cloud

Nová verze managementu cloudu

Nasadili jsme novou verzi systému vCloud Director, tentokráte ve verzi 9.7. Ta je, stejně jako předchozí verze, připravena i v HTML5 verzi. Původní Flash portál nově nabízí link k vyzkoušení HTML5 verze.

Nová HTML5 verze disponuje podstatně snazší integrací aplikací 3. stran, do budoucna pro vás proto chystáme novinky i z této oblasti.

V případě, že neznáte cestu ke správě Vaší organizace, neváhejte se na nás obrátit. Nová HTML5 verze bude v budoucnu jedinou podporovanou verzí pro správu cloudových služeb Business Cloud. Termín ukončení podpory Flash verze předpokládáme ke konci roku 2019.

 

Vytváříme hybridní řešení

Již nějakou dobu se zaměřujeme na tvorbu menších privátních cloudových řešení s odpovídající dostupností dle vašich požadavků. Zkušenosti z našeho Business Cloudu nám pomohli vytvořit velká množství specializovaných privátních řešení. Dnes umíme tato řešení přinést přímo k vám – In-House privátní cloudové řešení, umístěné přímo u vás, napojené na vaši infrastrukturu a spravované jako hybridní cloudové řešení skrze vCloud Director.

Více informací můžete nalézt na našich stránkách zde či se zeptat našich obchodních zástupců. Rádi s vámi prodiskutujeme, jak by mohlo vypadat řešení na míru, pravě pro vás.

  Datové centra

Koncem prvního čtvrtletí roku 2019 byla dokončena další etapa postupné modernizace a rozšiřování energetického zázemí datového centra  DC Tower v Praze. Nové transformátory s více než dvojnásobným výkonem a nové NN rozvaděče znamenají možnost rozšiřování o další datové sály a především další zvýšení provozní spolehlivosti DC Tower, díky které fungujeme již 27 let bez výpadku.

  IoT

Transformace zpráv

Propojujeme oba světy – svět zařízení a svět aplikací. Chceme pokrýt všechny zákaznické potřeby spojené z komunikací mezi zařízeními všech technologií a aplikační systémy všech druhů. Celý IoT Cloud je stavěn jako otevřená platforma, aby se mohl připojit kamkoliv a aby se na něho mohl připojit kdokoliv.

Pro integraci na jakoukoliv aplikaci a IT systém jsme nově zprovoznili v CRA IoT Cloudu funkcionalitu transformace zpráv, která je schopná libovolně transformovat jakoukoliv zprávu, která projde IoT Cloudem do podoby, kterou očekává uživatel. Integrace CRA IoT Cloudu na jakýkoliv IT systém a aplikaci nebyla nikdy jednodušší.

Jak ji můžete jednoduše využít. Pokud vložíte do IoT Cloudu popis transformačního pravidla (lambda funkce) dojde k vytvoření nové upravené zprávy, která je odeslána přímo na URL adresu uživatele v konečné podobě a není třeba ji v koncové aplikaci nijak upravovat. Transformovat lze jako hlavičku zprávy (metadata) tak její užitečné obsah (payload). Vaše zprávy můžou být tedy upraveny do podoby, kterou očekává např. AWS, Microsoft Azure, a nebo interní systém uživatele.

 

Ověření pokrytí LoRaWAN sítě CRA

IoT síť CRA se rychle rozšiřuje. Máme hustě pokryta všechna okresní, větší i menší města v ČR. Pokud chcete využít LoRaWAN síť v odlehlých a těžko dostupných místech a nejste si jistí, zda je tam již pokrytí LoRaWAN sítě, máme pro vás skvělou zprávu. V IoT Portálu, který má k dispozici každý uživatel IoT služeb CRA přibyla nová položka v menu a to „Ověření pokrytí“.

V této sekci naleznete mapu ČR, kde si můžete pomocí GPS souřadnic, adresy, či prostým zabodnutím kurzoru do mapy, ověřit, zda je na vašem místě již dnes pokrytí LoRaWAN sítě CRA. Mapa vám vrátí pravděpodobnost, že zde bude síť dostupná v různých typech umístění zařízení – od hluboko pod zemí, až na střeše budovy v přímé viditelnosti na stožár CRA.

 

  Wi-Fi

Nová generace Wi-Fi sítí přichází

 V roce 2018 Wi-Fi Alliance, spravující standard bezdrátových Wi-Fi sítí, oznámila změnu názvosloví jednotlivých generací Wi-Fi sítí. Oproti stávajícím názvům jako 802.11n, 802.11b, nebo 802.11as, které bylo pro širokou veřejnost nepřehledné, se nyní bude používat vzestupné číslování každé nové generace.

 

Standard

Obchodní značení

802.11a

Wi-Fi 1

802.11b

Wi-Fi 2

802.11g

Wi-Fi 3

802.11n

Wi-Fi 4

802.11ac

Wi-Fi 5

802.11ax

Wi-Fi 6

 

Aktuálně výrobci Wi-Fi zařízení začínají nabízet Wi-FI standaru 6, o kterém se v mnoha ohledech mluví jako o malé revoluci na poli bezdrátových sítí. Je tomu ale skutečně tak a má nová generace přínosy pro uživatele?

 

Už v páté generaci Wi-Fi standardu (tedy 802.11ac) bylo možné dosahovat přenosových rychlostí přes 1 Gbps, což je pro většinu bezdrátových přenosů dostatečná hodnota. S růstem počtu zařízení, které každý uživatel vlastní a připojuje k Wi-Fi síti (mobilní telefon, tablet, laptop, hodinky, čtečka atd..) bylo nutné vyřešit, jak obsloužit stále větší počet zařízení bez vlivu na výkon a kvalitu služby.

 

MU-MIMO – komunikace více zařízení najednou

Právě na možnosti provozu více bezdrátových zařízení najednou se zaměřuje současná Wi-Fi 6 generace pod zkratkou MU-MIMO (Multi-user, Multiple Input Multiple Output). Zjednodušené si lze představit dálnici s dvěma pruhy, na které se vytváří kolony automobilů. Pokud auta v této koloně stojí nebo se pohybují velmi pomalu, tak navýšení maximální rychlosti ze 100 km/h na 130 km/h nebude mít na průjezdnost kolonou žádný vliv. Naproti tomu, pokud zvýšíme počet pruhů dálnice na 3, můžeme předpokládat, že propustnost dálnice i průměrná rychlost se zvýší.

 

OFDMA - modulace

Důležitou novinkou, díky které je možné dosáhnout simultální komunikace více zařízení najednou je použití modulace OFDMA (orthogonal frequency-division multiplexing), které nahrazuje modulaci OFDM. Na rozdíl od OFDM, nevyužívá modulace OFDMA ke komunikaci celý kanál (např. 20 MHz pro Wi-Fi), ale tento kanál rozdělí do menších sub-kanálů a každý z těchto kanálů může ke komunikaci s přístupovým bodem (AP) využít jiný klient.

 

Výhody:

  • Díky OFDMA zvýšení efektivity využití pásma a snížení latence (např. pro video přenosy)
  • V současné Wi-Fi 6 generaci může současně komunikovat až 8 zařízení najednou
  • TWT (Target wake time) snižuje spotřebu a zvyšuje výdrž na baterii u zařízení jako IoT čidla.
  • Technologie Transmit beamforming zvyšuje propustnost konektivity (aktuálně přes 2 Gbps u Wi-Fi 6)

 

České Radiokomunikac spolupracují s výrobci Wi-Fi zařízení, kteří již dodávají na trh Wi-Fi 6 certifikovaná zařízení a umožní tak zákazníkům služby provozovat síťovou infrastrukturu dle nejmodernějších standardů.

 

Zaujala vás nějaká z našich novinek a chcete se na ní zeptat? Kontaktujte svého obchodníka nebo vyplňte formulář a my se vám ozveme.

Chci se dozvědět více o službách

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři

Znění souhlasu

Odesláním tohoto formuláře dobrovolně souhlasím s tím, aby uvedené osobní údaje zpracovávala společnost České Radiokomunikace a.s., IČO 24738875, výhradně pro účely zasílání nabídek na služby a produkty společnosti. Souhlas uděluji na dobu 5-ti let. Udělený souhlas je možné kdykoliv odvolat.

Máte právo na přístup ke všem svým osobním údajům, případně na jejich opravu a aktualizaci, pokud se u Vás něco změní. Také můžete požadovat omezení zpracování nebo výmaz Vašich osobních údajů. Bližší informace o zpracování osobních údajů ve společnosti naleznete v Zásadách zpracování osobních údajů pro zákazníky a uživatele služeb společnosti České Radiokomunikace a.s. na našich internetových stránkách: https://www.cra.cz/dokumenty-ke-stazeni

Pokud chcete některé ze svých práv uplatnit nebo odvolat svůj souhlas, použijte náš webový formulář.