Pozadi pro firmu CZ.Nic

CZ.NIC

Serverhousing v privátním datovém sále

Jak jsme v datovém centru DC TOWER připravili privátní
datový sál pro infrastrukturu sdružení CZ.NIC.


 

V našem datovém centru DC TOWER Praha I na Žižkově vznikl další privátní sál. Pro sdružení CZ.NIC je to jedna ze tří lokalit, ze které budou zajišťovat veškerou svou infrastrukturu, včetně infrastruktury registru .CZ domén.
V případě privátního sálu byl kladen velký důraz na možnost růstu, bezpečnost a efektivitu provozu. Díky novému sálu tak získali o 50 % více místa v racích a téměř dvojnásobnou kapacitu napájení a chlazení. Významně se zvýšilo fyzické zabezpečení infrastruktury. CZ.NIC má díky dedikovanému chlazení také lepší kontrolu nad náklady spojenými s provozem privátního sálu. 

Proč se v CZ.NIC rozhodli přesunout své servery do privátního sálu

Důvody, které přiměly k přesunu technologií ze sdíleného datového sálu do kompletně fyzicky odděleného privátního sálu shrnuje technický ředitel sdružení CZ.NIC Zdeněk Brůna.

Zdenek Bruna

Naše technologie byly umístěny ve sdílených datových sálech, fyzické zabezpečení bylo provedeno pomocí zaklecování a další růst nebyl možný.

Byli jsme blízko vyčerpání kapacity týkající se místa, chlazení a napájení, respektive elektrického jištění.

Pro potřebný upgrade kapacit jsme proto uvažovali různé možnosti, včetně budování zcela nové lokality, ale nakonec nám ze všech variant vyšlo jako nejvýhodnější a nejméně rizikové vybudovat tzv. „privátní sál“ v datovém centru Českých Radiokomunikací, protože po migraci do privátního sálu nedojde ke zvýšení provozních nákladů na provoz infrastruktury. Naopak máme díky tomu možnost provozní náklady snižovat.

 

Zdeněk Brůna, technický ředitel / Chief Technical Officer, CZ.NIC

Co sdružení CZ.NIC získalo

Sdružení CZ.NIC využilo přesun do nového, privátního, datového sálu k navýšení kapacit a zároveň v tom dostalo příležitost, jak díky jinému principu chlazení snížit náklady na IT infrastrukturu.

Zdenek Bruna

V privátním sále jsme jediným subjektem, kromě provozovatele datového centra, který ovlivňuje efektivitu chlazení (koeficient PUE).

Lepší efektivitu chlazení (nižší PUE) docílíme již tím, že náš privátní datový sál bude postaven nejen na principu teplé a studené uličky, ale také na zlepšení efektivity chlazení díky chlazením shora přímo do studené uličky. Budeme striktně zamezovat nežádoucímu míchání teplého a studeného vzduchu. Dalších úspor chceme dosáhnout i tím, že budeme chladit na vyšší teplotu.

Snižování PUE se okamžitě pozitivně projeví na fakturaci za spotřebovanou elektrickou energii. Toho lze docílit ve sdíleném datovém sále velmi obtížně, protože musíte zohlednit potřeby a požadavky ostatních zákazníků.

 

Zdeněk Brůna, technický ředitel / Chief Technical Officer, CZ.NIC

Služby, díky kterým jsme si získali sdružení CZ.NIC

Server Housing & Datové Centrum DC TOWER

  • Od roku 1992 bez celkového výpadku
  • Servis technologií za provozu
  • Podpora 24/7
  • Certifikovaný a zkušený personál

CRA Internet

  • Garantovaný a zálohovaný přístup k internetu
  • Bez limitů, agregace, filtrů a jiných omezení
  • Monitoring a dohled, helpdesk 24/7
  • Zabezpečený proti kybernetickým útokům
  • Součást projektu Fénix

Jak probíhal přesun do privátního datového sálu?

Václav Steiner, vedoucí systémových administrátorů ve společnosti CZ.NIC, popsal celý proces přesunu podrobně na blogu. Můžete se tedy do nejmenšího detailu seznámit s tím, jak připravovali síťovou infrastrukturu a osazovali racky, jak proběhlo stěhování prvního stacku, nebo s tím, jak opouštěli původní klec ve sdíleném datovém sále.

Kdo jsou CZ.NIC, z. s. p. o.

Zájmové sdružení právnických osob CZ.NIC bylo založeno předními poskytovateli internetových služeb v roce 1998 a nyní má již 118 členů. Hlavními činnostmi sdružení jsou provozování registru jmen domén registrovaných pod doménou CZ, zabezpečování provozu domény nejvyšší úrovně .CZ a osvěta v oblasti jmen domén.

 

V současné době se sdružení intenzivně věnuje rozšiřování technologie DNSSEC a služby mojeID, rozvoji systému správy domén a podpoře nových technologií a projektů prospěšných pro internetovou infrastrukturu v České republice.

 

Sdružení provozuje také interní bezpečnostní tým CZ.NIC-CSIRT a od roku 2011 Národní CSIRT tým České republiky – CSIRT.CZ. V roce 2013 stál CZ.NIC u vzniku bezpečnostního projektu FENIX. CZ.NIC je členem sdružení EURid spravujícího evropskou doménu EU a dalších obdobně zaměřených mezinárodních společností (CENTR, ccNSO a další).

 

CZ.NIC Logo

Rádi vám řekneme více osobně

Nechte nám na sebe kontakt.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři

Znění souhlasu

Odesláním tohoto formuláře dobrovolně souhlasím s tím, aby uvedené osobní údaje zpracovávala společnost České Radiokomunikace a.s., IČO 24738875, výhradně pro účely zasílání nabídek na služby a produkty společnosti. Souhlas uděluji na dobu 5-ti let. Udělený souhlas je možné kdykoliv odvolat.

Máte právo na přístup ke všem svým osobním údajům, případně na jejich opravu a aktualizaci, pokud se u Vás něco změní. Také můžete požadovat omezení zpracování nebo výmaz Vašich osobních údajů. Bližší informace o zpracování osobních údajů ve společnosti naleznete v Zásadách zpracování osobních údajů pro zákazníky a uživatele služeb společnosti České Radiokomunikace a.s. na našich internetových stránkách: https://www.cra.cz/dokumenty-ke-stazeni

Pokud chcete některé ze svých práv uplatnit nebo odvolat svůj souhlas, použijte náš webový formulář.