České Radiokomunikace

7 nejlepších LoRaWAN zařízení na trhu

Ať už řešíte DIY projekt, nebo vytváříte komerční řešení, můžete využít existující produkty pro LoRaWAN, které vám pomohou.

Mnoho výrobců zařízení typu gateway je v technologickém prostoru známo. Ať už stavíte DIY projekt, nebo se snažíte svoje řešení prodávat, vždy existují produkty, které vám s vaším usílím pomohou. Cisco, Tektelic, Kerlink, Gemtek, The Things Network, Raspberry Pi a Arduino prodávají prvotřídní a nejlépe hodnocené produkty pro LoRaWAN sítě.

Zařízení LoRa a LoRaWAN jsou nasazena ve více než 100 zemích. Ale není snadné určit nejlepší. Obecně lze říci, že existují certifikované produkty „LoRaWAN“, které musejí projít certifikačním procesem prostřednictvím aliance LoRa, aby byla prokázána plná kompatibilita se síťovým protokolem. Levnější zařízení obecně mají slabší antény a spotřebitelé mohou v dlouhodobém horizontu utratit více peněz, aby se dostali k lepšímu dosahu. Je-li váš projekt důležitý, nebo v němž je důležitá kvalita zařízení, a pokud potřebujete zajistit interoperabilitu, hledejte certifikát LoRaWAN.

  1. Arduino MKR WAN 1300 (LoRa) – nejde o gateway, ale o samostatnou desku, která je pipravena se s LoRaWAN spárovat ihned po vybalení. Jde o jedno z nejlepších zařízení na trhu, hlavně díky své snadné využitelnosti začátečníky a cenou 40 $.
  2. Cisco IR 910společnost Cisco je již dobře známé jméno v telekomunikačním prostoru. Jejich IR 910 gateway je vybavena multi-frekvenční deskou, která zvládá LoRaWAN protokol. Podporuje i WiFi a 3G sítě, je využitelná v exteriérech. Jde o jedno z nejdražších zařízení na trhu (cena kolem 1500 $), ale také nejvšestrannější.
  3. Kerlink IoT Station – Kerlink IoT Station je venkovní gateway, která podporuje veřejné i privátní sítě. Jde o malé, ale odoolné řešení, které je s námi již od roku 2014
  4. Lorrier LR2 Lorrier LR2 je gateway pro ty, kteří chtějí mít profesionální IoT síť. Jde o venkovní zařízení s širokým pokrytím jak velkých telekomunikačních společností, tak jednotlivců s podporou LoRaWAN.
  5. MultiTech Conduit (s LoRa mCard) MultiTech Conduit (with LoRa mCard) – gateway pro snadné nasazení. Klíčovým prvkem je konfigurovatelnost a škálovatelnost – především díky využití mCards.
  6. Rapsberry Pi – nevytvářejí vlastní gateway, ale existují open-source návrhy na jejich tvorbu. Tvůrci Raspberry s tímto využitím souhlasí. Vyzkoušejte si tvorbu vlastní podle The Things Network, případně si kupte kit od Seed Studio nebo Spark Fun
  7. The Things Gateway – vytvořeno společností The Things Network po úspěšné kampani na Kickstarteru. Tato gateway je jedna z nejkvalitnějších na trhu ve své cenové kategorii a funguje ihned po vybalení. Nastevení pro připojení podle výrobce trvá pouze 5 minut.