České Radiokomunikace

Budoucnost továren ve světě řízeném IoT

Budoucnost továren ve světě řízeném IoT
Akronym IoT může mít potencionálně dvojí význam. Původně vznikl jako termín, který popisuje propojení senzorů ve fyzických objektech pomocí bezdrátové sítě. Průmysl se nyní snaží přijít na způsob jak propojit informační technologie (IT) a operační technologie (OT). Můžeme tedy mluvit ne o IoT, ale o IT/OT?

Toto propojení je nevýraznější v nasazení v továrnách. Panelová diskuze na IoT Tech Expo se věnovala budoucnosti továren v IoT světě, problematice využití dat a příkladům inovací. Jedna z klíčových debat, napříč celou konferencí, se věnovala datům. Jonathan Bowl, viceprezident divize analýzy big data z Hitachi Vantara, se vyjádřil, že velká část korporací využívá data pro získávání informací o vlastních firemních strategiích, místo aby je využili k jejich rozvoji.

Společnosti sedí na obřím množství dat, ale nemají vnitřní logistiku pro jejich využívání. Například startupy dnes více než peníze postrádají právě využitelná data. Zavedené firmy tak sedí na pokladu, o kterém ani nemusí mít tušení.

Přesto samotná analýza dat není cílem. I kdybyste měli všechny moderní algoritmy, pro velké společnosti (jako například Tata Steel, Heineken atd.) není důležité zpracovávání dat, ale hledání řešení. Část firem si myslí, že jejich problémy vyřeší AI. Že stačí data vložit do magického cloudu, nebo blockchainu a vše bude vyřešeno. Realita je ale jiná. Data musí projít mnoha vrstvami procesů, bez nichž nemají žádnou hodnotu pro firmu ani finanční hodnotu na konci analýzy.

Samotná data nemají hodnotu a firmy na to pomalu začínají přicházet. Hodnotu z nich musíte vytěžit, využít pomocí správných postupů.

Více informací a příklady využití v moderních provozech najdete ve zdrojovém článku.