České Radiokomunikace

Budujeme síť pro Internet věcí na technologii LoRa

Jako první z velkých firem, které se věnují Internetu věcí, zprovozňujeme síť založenou na technologii LoRa.

21. 1. 2016 - Na základě testování a především dosavadního vyhodnocení pilotního provozu pro odečet plynoměrů, jsme se rozhodli vybudovat síť pokrytí vybraných míst České republiky.

Testy prokázaly u technologie LoRa vysoký dosah – pro oba směry komunikace, nízkou spotřebu energie a nízké provozní náklady. Prokázaly také kvalitní dosah signálu jak ve venkovním pokrytí, tak uvnitř objektů nebo v podzemí. Vysoce kvalitních hodnot dosáhla technologie LoRa při velmi nízkém vysílacím výkonu, který významně prodlužuje životnost baterií v senzorech.

Testovaná technologie LoRa ukázala i své přednosti oproti obdobným konkurenčním řešením. Především obousměrná komunikace umožňuje nejen monitoring a sběr dat, ale i ovládání zařízení na dálku. LoRa umožňuje přeladit na jiné frekvence, v licencovaném i nelicencovaném pásmu a přináší výhody otevřené platformy. Tato technologie tak otevírá široké možnosti uplatnění a především přináší nová řešení i v situacích, které se v minulosti musely řešit fyzickým výjezdem pracovníků do terénu, anebo se nedaly řešit vůbec. Nyní bude možné vše řídit automaticky na dálku.

Internet věcí jsme vyhodnotili jako vysoce perspektivní oblast budoucnosti a nechceme promarnit v přípravách ani jeden den,“ říká Petr Sichrovský, obchodní ředitel ČRA. „Proto se věnujeme nejen vizím a vývoji technologií, ale především také reálnému zprovoznění sítě, abychom mohli co nejdříve nabídnout efektivní pokrytí Česka potenciálním partnerům. Existuje mnoho příkladů využití Internetu věcí ze zahraničí, které nyní, se sítí odpovídající kvality, mohou být realizovány i u nás,“ dodává Petr Sichrovský.

Podle odhadů odborníků bude přelomovým rokem pro Internet věcí rok 2020, nicméně České Radiokomunikace chtějí být kompletně připraveny mnohem dříve. Systém internetu věcí spočívá ve využití speciálního datového protokolu umožňujícího efektivní a bezpečnou obousměrnou komunikaci čidel a senzorů pro nejrůznější použití, například pro chytrou domácnost, chytré město, chytré měření, chytrou výrobu apod. Podle odhadů odborníků bude v roce 2020 celosvětově připojeno do internetu věcí několik set miliard zařízení, což představuje desítky zařízení na jednoho obyvatele naší planety. Díky naší špičkové infrastruktuře s celonárodním pokrytím a supervýkonnému cloudu máme veškeré předpoklady sehrát v rozvoji internetu věcí významnou roli. 

Internet věcí - zahájení pilotního provozu

Vstupujeme do Internetu věcí