České Radiokomunikace

České Radiokomunikace prodlužují test televizního vysílání v 5G

CRA prodlužují testování digitálního televizního a rozhlasového vysílání v novém vysílacím standardu 5G Broadcast. Testování poběží až do konce roku 2022. Vysílání v 5G Broadcast je vysoce inovativní a umožní divákům sledovat televizi ve vysoké kvalitě na cestách prostřednictvím chytrých telefonů a tabletů.

CRA ověřují v rámci probíhajícího testu různá nastavení a parametry systému, a to pomocí mobilního měření. Testovací vysílání v 5G běží z vysílače Praha město (Žižkovská televizní věž) a využívá televizní a rozhlasový obsah od partnerů CRA, jako například České televize, Českého rozhlasu nebo skupiny Prima. Signál z vysílače pokrývá oblast Prahy a Středních Čech, nicméně vysílání 5G nemohou zatím diváci moci naladit, protože na trhu existuje jen omezené množství experimentálních přijímačů.

Pozemní digitální televizní a rozhlasové vysílání (DTT) je v České republice vysoce spolehlivou, ekologickou a jednou z nejmodernějších síťových platforem, a proto je nejrozšířenější platformou pro sledování televizního příjmu v českých domácnostech. ČRA se zavedením DVB-T2 a využitím interaktivních televizních služeb prostřednictvím HbbTV stala lídrem v oblasti inovací digitálního vysílání. Nyní chce CRA svůj inovativní přístup přinést i do sledování televize na cestách. Testováním vysílání v 5G Broadcast potvrzuje svou inovativní pozici.

Platformu pozemního vysílání využívá pro příjem televize v Česku přibližně 53 % domácností. Pozemní televizní vysílání pokrývá svým signálem více než 99 % domácností v ČR a pozemní televize je pro diváky jedinou bezplatnou platformou. Řada programů je navíc dostupná v HD kvalitě. Pozemní televizní vysílání také umožňuje přístup k interaktivním službám, videu na přání a do archívů televizních stanic prostřednictvím červeného tlačítka (technologie HbbTV).