České Radiokomunikace

CRA hlásí první certifikovaný přijímač pro digitální rozhlasové vysílání DAB+

CRA hlásí první certifikovaný přijímač pro digitální rozhlasové vysílání DAB+

CRA udělily první certifikaci v rámci testování přijímačů pro digitální rozhlasové vysílání DAB+. Certifikát „DAB+ ověřeno CRA“ získal malý přenosný přijímač GoGEN DAB300N. Digitalizaci rozhlasového vysílání zahájili CRA spolu s Českým rozhlasem pilotním vysíláním v roce 2013. V současné době pokrývá DAB+ síť Českého rozhlasu 95 % obyvatel ČR. V loňském roce CRA také zahájily provoz regionální DAB+ sítě pro komerční rádia. Informace o DAB+ vysílání a certifikovaných přijímačích lze nalézt www.dabovereno.cz.

První certifikát „DAB+ ověřeno CRA“ získal malý přenosný přijímač GoGEN DAB300N. Digitalizaci rozhlasového vysílání zahájili CRA spolu s Českým rozhlasem pilotním vysíláním v roce 2013. V současné době pokrývá DAB+ síť Českého rozhlasu 95 % obyvatel ČR. V loňském roce CRA také zahájily provoz regionální DAB+ sítě pro komerční rádia.

Cílem certifikace je podpořit zastoupení kvalitních DAB přijímačů na českém trhu. Aby přijímače certifikát získaly, musí splnit řadu parametrů, mezi jinými i dekódování zvuku a správné zobrazování českých znaků. 

Digitální rozhlasové vysílání umožňuje přenášet násobně více rozhlasových kanálů v lepší kvalitě než prostřednictvím analogových FM sítí. Vedle možnosti širší programové nabídky se pro posluchače zpřístupní i celá řada nových služeb, jako například elektronický programový průvodce, radiotext, slideshow nebo přenos webových stránek na displej rozhlasového přijímače.

Na trhu je v současné době již řada přijímačů, které mohou digitální rozhlasové vysílání přijímat. DAB+ přijímače jsou dnes již také součástí standardní výbavy velké řady nových automobilů. Ne všechny prodávané přijímače však splňují parametry potřebné pro příjem českých rozhlasových stanic, které vysílají v DAB+ a pro přístup k přidaným službám, které digitální rozhlasové vysílání nabízí. 

Testování a certifikaci provádějí specialisté CRA. Předmětem testování je:

  • test správnosti dekódování zvuku
  • jazyková lokalizace českých znaků v DLS (Dynamic Label Service – doprovodné textové informace)
  • jazyková lokalizace menu přijímače
  • kontrola frekvenčního rozsahu (ladění)
  • podpora zobrazení názvu stanice DLS
  • podpora SLS (Slide Show)
  • test doplňkových datových služeb.

DAB+ přijímač, který úspěšně splní tato kritéria, získá známku "DAB+ ověřeno CRA", která deklaruje, že přijímač skutečně podporuje správnou technologii.
Podrobnější informace k technologii DAB+, přechodu a ladění DAB+, certifikovaným přijímačům a k pokrytí sítěmi DAB+ naleznou posluchači na webové stránce www.dabovereno.cz.