České Radiokomunikace

CRA jedou na zelené vlně - ESG report

CRA jedou na zelené vlně - ESG report

Udržitelnost dnes promlouvá do každého odvětví. K úspoře energie může přispět i pozemní digitální vysílání nebo internet věcí. Na zelené vlně tak jede i CRA, které přicházejí s prvním ESG reportem. Tento report se věnuje aktivitám ve všech třech oblastech: enviromentální, společenské a podnikatelské odpovědnosti (Enviromental, Social, Governance).

Přechod na efektivní technologii digitálního vysílání DVB-T2 významně snížil energetické náklady na distribuci mediálního obsahu. Kromě toho se CRA zavázali do roku 2025 ze 100 % využívat energii z obnovitelných zdrojů. Aktuálně jsou na 46 % a na 100 % se rychle dostanou díky nakupované zelené energii a postupnou instalací solárních panelů.

Na šíření televizního signálu pozemní digitální cestou stačí v Česku 26 velkých DVB‑T2 vysílačů a pět desítek menších. Jde tak o nejšetrnější způsob šíření televizního signálu. Pozemní vysílání je nejenom násobně energeticky efektivnější v porovnání s internetovou televizí, ale také odolnější z pohledu kybernetické bezpečnosti.

Technologie 5G vysílání, kterou společnost CRA již testuje, navíc umožní vysílat pozemní digitální televizní vysílání přímo do mobilů, čímž i tato cesta zezelená. A k posílení udržitelnosti přispívá i komplexní řešení internetu věcí, které CRA poskytují prostřednictvím vlastní sítě LoRaWAN a cloudu. IoT má využití například při měření CO2 v ovzduší nebo energetické efektivity ve skladových prostorech.

Přechodem na digitální sítě a odstavením analogových technologií se CRA zbavily rozměrných technologií s vysokou spotřebou, čímž se uvolnily prostory pro nová datová centra. Příkladem může být velké datové centrum pod žižkovskou věží, další vzniká na vysílači na Cukráku. V pražské Zbraslavi pak CRA plánují postavit zatím největší datové centrum ve střední Evropě, které bude s ohledem na životní prostředí energeticky vysoce efektivní.

Udržitelnost ale neznamená jen ekologii. Po ruském útoku na Ukrajinu CRA spustily ze Žižkova celoplošné vysílání ukrajinského rozhlasu a dočasně také celoplošné pozemní TV vysílání ukrajinského kanálu 1+1. Společnost CRA také podporují studentskou komunitu pořádáním hackatonů i Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu na podporu osobního rozvoje lidí ve věku 14 až 24 let. CRA si také váží zkušených kolegů, kteří u ní pracují i desítky let a i to je součástí její firemní kultury.

Kompletní informace k daným aktivitám najdete v přiloženém ESG reportu.