České Radiokomunikace

České Radiokomunikace otestují televizní vysílání v 5G

CRA začaly testovat digitální televizní a rozhlasové vysílání v novém vysílacím standardu 5G Broadcast.

Vysílání v 5G Broadcast je vysoce inovativní a přináším divákům výhody digitálního vysílání – mohou tak sledovat televizi ve vysoké kvalitě i na cestách na svých chytrých telefonech a tabletech.

Pozemní digitální televize (DTT) je vysoce spolehlivá a šetrná k životnímu prostředí a jde o jednu z nejpokročilejších sítí v České republice. Je proto nejšíře používanou platformou pro sledování televize v českých domácnostech. CRA jsou lídrem v inovacích digitálního vysílání díky zavedení DVB-T2 a využívání interaktivních televizních služeb prostřednictvím HbbTV. Nyní chtějí CRA vnést svůj inovativní přístup i do sledování televize na cestách.

„Díváme se dopředu a připravujeme se na budoucnost,“ říká generální ředitel CRA Vít Vážan. „Vysílání v 5G umožňuje příjem lineárního televizního vysílání prostřednictvím chytrých telefonů a tabletů, aniž by byl omezen počet současně sledujících uživatelů a aniž by docházelo ke ztrátě kvality obrazu. Mobilní sítě jsou navrženy s ohledem na individuální komunikaci, kdy jsou data odesílána ze serverů individuálním uživatelům. Ale sledování televize tímto způsobem může způsobit a způsobuje nadměrné vytížení sítě, nutnost načítání obsahu a ztrátu kvality obrazu,“ doplňuje Vít Vážan.

U vysílání v 5G tyto problémy odpadají. Divákům doma již poskytujeme příjem televize ve vysoké kvalitě, včetně inovativních a interaktivních mediálních služeb. Tuto kvalitu služeb chceme rozšířit tak, aby mohli své oblíbené pořady sledovat i lidé na cestách na svých mobilních telefonech a dalších zařízeních. Domníváme se, že tato technologie bude velmi zajímavá i pro provozovatele televizního vysílání,“ dodává Vít Vážan.

Testovací vysílání v 5G poběží z pražské televizní věže a využije televizní a rozhlasový obsah od svých partnerů, jako například České televize, Českého rozhlasu nebo provozovatele celostátního komerčního televizního vysílání, skupiny Prima. Signál z 5G vysílače pokrývá oblast Prahy a Středních Čech, nicméně vysílání 5G nebudou zatím diváci moci naladit, protože na trhu existuje jen omezené množství experimentálních přijímačů. Půjde tak o testovací provoz k ověření optimálních technických parametrů před spuštěním komerční služby. Platformu pozemního vysílání využívá pro příjem televize v Česku přibližně 53 % domácností. Pozemní televizní vysílání pokrývá svým signálem více než 99 % domácností v ČR a pozemní televize je pro diváky jedinou bezplatnou platformou. Řada programů je navíc dostupná v HD kvalitě. Pozemní televizní vysílání také umožňuje přístup k interaktivním službám, videu na přání a do archívů televizních stanic prostřednictvím červeného tlačítka (s využitím technologie HbbTV).