České Radiokomunikace

CRA přicházejí s řešením pro sledování skladování léčiv a citlivých materiálů ve zdravotnictví

CRA přicházejí s řešením pro sledování skladování léčiv a citlivých materiálů ve zdravotnictví
České Radiokomunikace (CRA) míří se svým IoT a sítí LoRaWAN do oblasti zdravotnictví. Nově přichází se službou MEDICA WATCH. Systém postavený na technologii internetu věcí sleduje a vyhodnocuje podmínky v chladicích zařízeních a místnostech, ve kterých se skladují léčiva a další citlivý materiál. V současné době probíhá pilotní testování v IKEM v Praze a ve Fakultní nemocnici v Olomouci.

Řešení MEDICA WATCH je určeno pro měření teplot v místnostech a chladicích zařízeních, kde se skladují léky. Jde o bezdrátový teploměr (čidlo) s externími teplotními sondami. Snímané teploty (data) se přenášejí sítí CRA LoRaWAN do aplikace od firmy Tanix, ve které probíhá jejich zpracování, vyhodnocení a následně tvorba grafů, přehledů, logů a reportů. V aplikaci  je tak možné kontrolovat a následně dokladovat dodržení předepsaných skladovacích podmínek pro léčiva (reporty vyžadované kontrolními orgány – SÚKL, HACCP), ale také vytvářet eskalační matice a nechat  zasílat informace o nestandardním  stavu odpovědným osobám. Průběh řešení incidentu lze samozřejmě zpětně revidovat. Kalibrované teplotní sondy zaznamenávají teploty v rozmezí -55°C až +125°C (z toho v rozsahu -10°C až +85°C s přesností ±0,5°C).

Aplikace umožňuje souhrnný přehled nad všemi pobočkami, včetně hierarchie poboček. Čidla je možné rozdělit podle provozoven, zaznamenat jejich umístění,  plánovat sanitaci a servis jednotlivých lednic, nastavovat dobu trvanlivosti jednotlivých typů zboží a exportovat data v různých formátech. Všechno je možné plánovat v mapách poboček se zaznamenáním umístění čidel. Je také možné nastavit havarijní plány.

Hlavní výhodou tohoto řešení je nejen, že odpovídá plně požadavkům SÚKL, ale i dlouhá výdrž baterií a nízká cena celého řešení (výdrž minimálně 2 roky při standardním provozu). Další technickou výhodou řešení je dostupnost signálu uvnitř budov a pod povrchem – tzv. deep indoor (sklepy, podzemní chodby, místnosti). CRA mohou zajistit pokrytí LoRaWAN sítě v místech s problematickým signálem.

Toto řešení je vhodné pro nemocnice, ordinace a všechna zdravotnická a další zařízení, kde je nutné nepřetržitě sledovat skladovací podmínky léčiv, vzorků a dalších prostředků.

CRA během února 2021 spustily e-shop www.medicawatch.cz, kde je možné provést objednávku kompletního řešení, případně si sjednat s CRA obchodní jednání (např. v případě větších zakázek).
LoRaWAN síť CRA nabízí obousměrný provoz a možnost odeslání až 1000 zpráv denně z každého zařízení. Více informací i o LoRaWAN síti CRA a realizovaných projektech najdete na www.iotport.cz.