České Radiokomunikace

České Radiokomunikace zahájily druhou fázi televizního vysílání v 5G

CRA zahájily druhou fázi testování digitálního televizního a rozhlasového vysílání v novém vysílacím standardu 5G.

Vysílání v 5G Broadcast umožní divákům sledovat televizi ve vysoké kvalitě prostřednictvím chytrých telefonů a tabletů, například na cestách, a to bez potřeby využití mobilních dat.

Vysílání pomocí technologie 5G Broadcast se kromě Česka testuje i v dalších zemích Evropy, například v Německu, Rakousku nebo Itálii. V průběhu olympiády v Paříži v příštím roce plánuje využití vysílání v 5G Broadcast i Francie.

„V testování nových technologií v televizním vysílání jsme tradičním lídrem a tuto pozici potvrzujeme i v případě technologie 5G Broadcast,“ říká Miloš Mastník, generální ředitel CRA. „Vysílání v 5G dokáže přinést divákům jejich oblíbené pořady do mobilních telefonů a nebo tabletů bez toho, aby museli používat mobilní data, je hospodárnější a ekologičtější než dosavadní technologie,“ doplňuje Miloš Mastník.

CRA nyní startují testovací vysílání ze dvou pražských vysílačů – Žižkova a Strahova. Vysílání poběží v rámci jednofrekvenční sítě, v případě Žižkova se stejným výkonem, jako nyní běží vysílání v DVB-T2.

Účelem testu je ověřit pokrytí signálem v Praze a možnosti mobilního příjmu TV vysílání a nastavení různých modulačních schémat pro zajištění optimálních vysílacích parametrů.

CRA chtějí během aktuálního testovacího vysílání získat praktické poznatky o dostupné technologii, parametrech při využití jednofrekvenční sítě a porovnat pokrytí s předchozím testem z roku 2022, kdy se vysílalo jen ze Žižkovské vysílače.

 

Technické údaje:

Lokalita testovacího vysílání: Praha město a Praha Strahov

Kmitočet: 746 MHz (CH55) – v duplexní mezeře pásma 700 MHz

Vyzářený výkon ERP: 32 kW (Praha – město) a 2 kW (Praha - Strahov)

Šířka kanálu: 8MHz

Polarizace: vertikální (obě lokality)

 

Pozemní digitální televizní a rozhlasové vysílání (DTT) je v České republice vysoce spolehlivou, ekologickou a jednou z nejmodernějších síťových platforem, a proto je nejrozšířenější platformou pro sledování televizního příjmu v českých domácnostech (využívá ho cca 57,4 % českých domácností). CRA se zavedením DVB-T2 a využitím interaktivních televizních služeb prostřednictvím HbbTV stala lídrem v oblasti inovací digitálního vysílání.