České Radiokomunikace

CZ.NIC bude mít v DC TOWER privátní datový sál

CZ.NIC bude mít v DC TOWER privátní datový sál
V našem datovém centru DC TOWER v Praze na Žižkově vzniká další privátní sál. Tentokrát pro sdružení CZ.NIC, které v něm bude provozovat část své infrastruktury, včetně registru nebo DNS anycastu .CZ domén.

CZ.NIC je naším zákazníkem od roku 2012 a doposud využíval 7 zaklecovaných racků v rámci sdíleného datového sálu. V poslední době však začal narážet na prostorové a technologické limity. Další významné navýšení kapacity prakticky nebylo v rámci stávajícího prostoru možné. Zvýšily se také požadavky na zvýšení fyzické bezpečnosti jejich technologií.  

První diskuse o možnostech dalšího růstu jsme zahájili před více než dvěma roky. CZ.NIC jsme nabídli možnost výstavby a designu privátního sálu přesně podle jejich potřeb a v souladu s našimi dlouholetými zkušenostmi z provozu datových center. Privátní sál DC5 nabídne klientovi kapacitu pro 9 atypických racků (3x 600x1200x52U a 6x 800x1200x52U). Nový sál tak poskytne zákazníkovi požadovaný instalační a provozní komfort, o 50 % více místa v racích a více než dvojnásobnou kapacitu napájení a chlazení.

Privátní sál zajistí požadované zvýšení fyzické bezpečnosti pro zákazníkovu infrastrukturu. Přístup na sál bude chráněn dvoufaktorovou autorizací (RFID + otisk prstu). Vchod i vnitřní prostory budou sledovány kamerami a detektory pohybu. Každý rack bude mít svůj unikátní klíč. Klíče budou na sále umístěny ve speciálním klíčovém trezoru se záznamem a uchováváním veškerých aktivit. Zvolený klíčový trezor umožňuje definovat oprávnění k použití jednotlivých klíčů pro různé role pracovníků CZ.NIC.

Oproti sdílenému sálu má ten privátní pro CZ.NIC výhodu také díky možnosti aktivně se podílet na efektivitě provozu a tím přímo ovlivňovat výši provozních nákladů. Příkladem zlepšení efektivity může být například nastavení vyšší provozní teploty ve studené uličce, tj. snížení nároků na chlazení.

Výstavba privátního sálu začala po několikaměsíčním projektování a odlaďování v polovině dubna 2019. Připravený sál byl klientovi předán k užívání 9. července 2019. Následně bude probíhat pilotní provoz, v rámci kterého se bude zákazník s provozem seznamovat a postupně bude do sálu migrovat svoje technologie. Přechod do ostrého provozu proběhne v lednu 2020.

Sledujte výstavbu privátního sálu v DC TOWER spolu s CZ.NIC.