České Radiokomunikace

Evropa je závislá na amerických cloudech

Přílišná závislost na cloudech z USA a snaha jejich poskytovatelů o to, aby se do jejich datových center vedle soukromého sektoru dostala také infrastruktura evropských vlád a vzdělávacích institucí, monitvovala Německo a Francii ke společnému projektu GAIA-X. Rozběhnout by se měl začátkem příštího roku. Němečtí a francouzští politici mluví o tom, že chtějí zajistit cloudovou a technologickou suverenitu pro Evropu. O co přesně půjde ? A co si o projektu myslí odborník na cloudy z CRA Marek Erneker?

V článku na serveru lupa.cz Evropa je závislá na amerických cloudech. Rozbijme oligopol, říkají Němci a Francouzi se můžete dočíst o konceptech, které se snaží vyřešit tuto závislost.

Co si o projektu myslí odborník na cloudy z  CRA Marek Erneker?

Je pro vás Gaia-X něčím zajímavá?

Je to aktivita, která je zajímavá a bude zajímavé sledovat její vývoj. Obecně to chápeme tak, že otevřené platformy dávají nové možnosti a zapadají do budoucnosti, jak ji vidíme. 

Je taková iniciativa potřeba?

Trh globálních cloudových hráčů je poměrně omezený, takže uvedená iniciativa může situaci zlepšit a nabídnout nové alternativy. 

Uvazujete o tom, že byste se připojili? Proč ano/ne?

Naše cíle v cloudovém světě jsou zejména propojovat různé další platformy s naší, takže naším cílem bude zajistit schopnost hybridních řešení pro naše zákazníky i s tímto novým projektem. Že bychom se aktivně zapojovali do projektu, to dnes není před námi. 

Cítíte, že by američtí cloudoví provideři v Česku nějak zásadně dominovali?

Současní cloudoví hráči rozhodně dominují technologickým trendům a ovlivňují budoucí vývoj technologií. Za nás je důležitá interoperabilita, tak aby zákazníkům zůstala možnost volby a schopnost vytvářet globální řešení, která nebudou závislá na jediném hráči či jediné technologii. Řadu řešení sami stavíme v hybridním režimu.

Čím dokážete zaujmout české zákazníky v tom smyslu, ze si vás zvolí místo AWS, Azure a spol.?

Klíčovou hodnotou, kterou dovedeme zákazníkům doručit, je flexibilita infrastruktury a to nejen z hlediska Cloudu ale celku jako ICT řešení. Je to tedy kombinace telekomunikačních, bezpečnostních a cloudových služeb, mnohdy s kombinací se službou datových center a dnes i IoT. Neplánujeme přecházet do generických řešení, v nichž bychom neuplatnili svoje experty a schopnost pochopit potřeby zákazníka. 

Co vytváří prostor pro lokální cloudové hráče?

Jsme přesvědčení, že je to právě schopnost pochopit detailní potřeby zákazníka a podle toho vytvořit službu za níž bude dostatečné zázemí, kvalita, i finanční stabilita a lokální prezence. S drtivou většinou zákazníků se osobně známe, tvoříme a reagujeme na to, co opravdu potřebují a vyvíjíme se společně. 

Mají čeští zákaznici obavy ze zákona U.S. Cloud Act, který americkým provozovatelům v případě nutnosti ukládá povinnost poskytnout americké vládě data, i když jsou fyzicky uložena v zahraničí?

Setkáváme se s tím. Obsluhujeme řadu firem s velmi citlivými daty, zejména zdravotní a finanční instituce. Riziko poskytnutí dat třetí straně, mimo jurisdikci EU, je v takovém případě rozhodně kritériem při jejich hledání partnera.