České Radiokomunikace

IoT pomáhá. Nasadily jsme záchranné tlačítko „Zmackni.to“ na síť LoRaWAN

Ve stresové situaci může být problémem i vytočit telefonní číslo, přesto existuje způsob, jak si přivolat pomoc. Společně s technologickou společností HARDWARIO jsme se zapojili do spuštění projektu Zmackni.to. Jedná se o bezplatnou službu pro osamělé nebo handicapované lidi, díky které si mohou jedním stisknutím záchranného tlačítka přivolat pomoc. Jeho zapůjčení i provoz je zdarma a bude možné je využít kdekoliv v ČR.

Tlačítko je bezdrátové, je napájeno z baterií, nepotřebuje připojení k domácímu internetu a díky tomu se snadno používá a přenáší. Je zapojené ve speciálních sítích pro internet věcí, není závislé ani na signálu pro mobilní telefony. Jeho provedení se připraví podle potřeb uživatelů. Stisknutím tlačítka se v základní službě odešle přednastavená zpráva na určená telefonní čísla.

Má pomoci zejména osamělým lidem a ulehčit jim situace, kdy si potřebují přivolat pomoc, například i nakoupit, vyzvednout léky. Stisknutí tlačítka je mnohem jednodušší, než volání, přináší mnohem méně stresu a hlavně funguje i v případě dočasného přetížení telefonních linek.

„Současna situace je složitá pro všechny, ale nejvíce se dotýká seniorů anebo lidí s handicapem. Proto vyhledáváme projekty, ve kterých můžeme přispět našimi produkty i zkušenostmi a pomoci vyvinout řešení, které má skutečně smysl. A to se povedlo v případě záchranného tlačítka Zmackni.to, které využívá námi provozovanou síť LoRaWAN“ popisuje generální ředitel CRA Vít Vážan.

„Samotné IoT tlačítko máme ve svém sortimentu již dlouho, jeho využití ale nyní velmi nabylo na významu. Není ho potřeba nabíjet, vydrží při běžném používání několik měsíců. Nevyžaduje připojení k internetu. Jeho obsluha je velmi jednoduchá. Odbourá stres z toho, že lidé mají potíže nějaký úkon zvládnout, a pomůže vyřešit pro ně obtížné situace,“ říká spolumajitel startupu HARDWARIO Alan Fabik.

V případě potřeby lze tlačítko napojit i na jiné asistenční služby a pulty centrální ochrany, je možné také službu nastavit jako notifikace v chytrém telefonu. Tlačítko rovněž dokáže monitorovat neaktivitu uživatelů.