České Radiokomunikace

IT v roce 2019: Cloud a spory o blockchain

IT v roce 2019: Cloud a spory o blockchain
K hlavním trendům roku 2019 bude patřit serverless computing, IoT a změny cloudových služeb, to vše samozřejmě v kombinaci s bezpečností. A s jakými technologiemi bude naopak spojena deziluze?

Cloud a SaaS Forrester Research se ve své prognóze speciálně zabývá cloudem. V roce 2019 samozřejmě dojde k dalšímu růstu trhu, celosvětově zhruba o 20 % na 200 miliard dolarů. Forrester uvádí, že zvyšovat svůj podíl budou především největší dodavatelé (Alibaba, Amazon, Google, IBM, Microsoft a Oracle), kteří doplňují poskytované služby a rozšíří také regiony, v nichž je nabízejí. Naopak se nezdá, že by nějaký další hráč měl dostatek prostředků, aby mohl této šestici konkurovat.

V oblasti SaaS bude hlavním trendem postupující integrace, což se projevilo např. už tím, že SalesForce koupil firmy MuleSoft a WorkDay. Zákazníci se zejména u nabídky cloudu v podobě PaaS budou muset stále více rozhodovat, nakolik je konkrétní řešení poutá k příslušnému dodavateli a nakolik je neutrální/snadno přenositelné. Nebo ještě obecněji: zákazníci se budou stále více rozhodovat mezi různými strategiemi pro cloud (PaaS vs. IaaS apod.), teprve v dalším kroku mezi jednotlivými dodavateli.

Jaké bude využití blokchainu? Více informací můžete najít v článku ITBIZ.cz IT v roce 2019: Cloud a spory o blockchain.