České Radiokomunikace

Jen o dva metry nižší než Eiffelova věž, to je vysílač Kojál, který začal vysílat před 60 lety

Jen o dva metry nižší než Eiffelova věž, to je vysílač Kojál, který začal vysílat před 60 lety

Jedna z nejvyšších staveb Česka, vysílač Kojál nedaleko Brna, oslaví 3. března 60 let od spuštění pravidelného vysílání. Patří k důležitým součástem infrastruktury CRA a dokládá tradici i velkou oblibu pozemního televizního vysílání (DVB-T), které je jako jediné šířené zdarma.

Praha, 27. února 2019 – Jedna z nejvyšších staveb Česka, vysílač Kojál nedaleko Brna, oslaví 3. března 60 let od spuštění pravidelného vysílání. Patří k důležitým součástem infrastruktury CRA a dokládá tradici i velkou oblibu pozemního televizního vysílání (DVB-T), které je jako jediné šířené zdarma. Vysílač Kojál byl jedním z vysílačů s vynikajícím dosahem, naladěno ho mělo asi 2,5 milionu obyvatel tehdejšího Československa. Pokrývá jižní a střední Moravu, i část východních Čech.

Spuštění vysílače Kojál 3. března v roce 1959 byla velká sláva. Jeho konstrukce svařená z ocelových trubek, kterou navrhl inženýr Josef Wanke, vyrostla do výšky 322,4 metru a je téměř stejně vysoká jako Eiffelova věž v Paříži. Ve své době byl u nás nejvyšší stavbou.

V roce 1984 byl dokonce vysílač při generální přestavbě zvýšen do 340 m, nyní je třetí nejvyšší stavbou v Česku.

Jeho historie je i historií televizního vysílání v Česku, začínal s vysíláním jednoho černobílého programu, postupně přibyly další programy i barevné vysílání. Vysílač byl zmodernizován při přechodu z analogového na digitální vysílání a další modernizací prochází v rámci přechodu na nejmodernější vysílací standard DVB-T2, který divákům nabídne další možnosti interaktivních služeb a propojení televizního vysílání s internetem.

Kojál potvrdil i důležitou roli pozemního televizního vysílání v krizových situacích a právě z něj se vysílalo při obsazení tehdejšího Československa spojeneckými vojsky.

Tisková zpráva ke stažení 
 

České Radiokomunikace a.s. (CRA) jsou leaderem v poskytování digitální infrastruktury. Kromě vysílacích služeb se firma zaměřuje na propojování světa televize, rádia a internetu. Provozuje vlastní datová centra a svým zákazníkům poskytuje špičkový výpočetní výkon. CRA disponují vlastní optickou páteřní sítí a díky silné vysílací infrastruktuře mohou nabídnout zákazníkům i bezdrátové řešení, případně připojení blízkých lokalit pomocí optických vláken.

Stáhněte si aplikaci CRA, vše o produktech, interaktivně na jednom místě: