České Radiokomunikace

Kolik energie spotřebují data centra?

Kolik energie spotřebují data centra?
Poptávka po datacentrech a jejich službách neustále roste. Spolehlivé napájení datových center je kritické. Datová centra po celém světě spotřebují 416 terawatthodin elektřiny ročně. To jsou odhadem 2 procenta globálně vyprodukované elektřiny. Pokud budeme počítat velkoobchodní cenu elektřiny, spotřeba datacenter stojí jejich provozovatele desítky miliard dolarů.

Jenom na příkladu spotřeby tak vidíme, jak stále více a více jsme na datacenrech závislí. Vlastní serverovny pomalu ztrácejí veškére konkurenční výhody v porovnání s cloudem a podle předpokladů do roku 2021 bude cloud tvořit 95 % datového provozu datacenter.

Generování ohromných množství dat je zároveň důvodem pro hyperškálování datových center a jejich exponenciální růst. V roce 2016 se na světě nacházelo odhadem 286 exabajtů dat. V roce 2021 překročíme 1,3 zettabajtů.

Masivní výkon nových datových center úplně zastíní současná datová centra Googlu svou efektivností a škálovatelností. V této souvislosti je třeba zmínit tzv. Silent Partner Group of Companies.

S tím, jak jsou teď zveřejněny lokace Amazon Web Services, mají konkurenti otevřené dveře analýze a budou schopni replikovat či vylepšovat některé aspekty, které už teď Amazon dělá dobře.

Zdroj: Techspot.com