České Radiokomunikace

Migrace Web4U a jejich služeb do DC TOWER Praha I: 1. část – Stěhování od A do Z

Migrace Web4U a jejich služeb do DC TOWER Praha I: 1. část – Stěhování od A do Z
Už dva roky (od února 2018) má v prostorách našeho datového centra DC TOWER Praha I umístěné své služby i kanceláře společnost Web4U. Kompletní přestěhování technologií i zaměstnanců od předchozího poskytovatele proběhlo během rekordních 4 měsíců. Kompletní migrace datových služeb zákazníka proběhla podle očekávání a k jeho spokojenosti.

Kdo jsou Web4U?

Společnost Web4U s.r.o. (dále jen Web4U) nabízí již od roku 2003 komplexní služby v oblasti webhostingu, serverhostingu a registrace domén. Jejích služeb využívají desítky tisíc klientů v České republice, kteří mají k dispozici širokou škálu hostingových služeb a balíčků i nonstop technickou infrastrukturu. Kromě služeb managed dedikovaných i virtuálních serverů, společnost nabízí také hostingové a mailové služby na platformě Linux. Mezi zákazníky Web4U patří například logistická služba Zásilkovna s.r.o., zpravodajský portál Drbna.cz, společnost BONTONFILM a.s. nebo provozovatel e-shopů s kontaktními čočkami ALENSA, s.r.o.

Listopad 2017 nebyl tím úplným začátkem

Společnost Web4U se v roce 2017 rozhodla pro kompletní přestěhování firmy, a to jak veškerých technologií v rámci datového centra, tak i kancelářských prostor a zaměstnanců. Celé stěhování bylo naplánováno od listopadu 2017 do února 2018. Tedy „pouhé“ čtyři měsíce. Vše muselo proběhnout tak, aby to co nejméně ovlivnilo chod firmy a především provoz služeb. Zkrátka aby zákazníci Web4U téměř nepocítili, že k nějaké změně dochází.

Aby to tak skutečně proběhlo, bylo nutné vše dobře naplánovat a připravit. K prvním „námluvám“ mezi CRA a Web4U došlo už několik let před samotným stěhováním. Společnost Web4U měla jasnou představu, co od nového poskytovatele služeb datového centra a nových prostor očekává.  Mezi hlavní kritéria patřila modernost datového centra, úroveň zabezpečení a fyzická dostupnost. Po intenzivním vyjednávání a dlouhém rozhodování padla volba právě na naše DC TOWER Praha I. V září 2017 pak došlo k podpisu smlouvy a po dvou měsících odstartovala „akce kulový blesk“.

Změna byla nevyhnutelná

Společnost Web4U měla hned několik důvodů pro stěhování.  Jedním z nich byla skutečnost, že již nevyhovovalo prostředí datového centra, ve kterém Web4U sídlili již 10 let. Firma potřebovala novější technologické zázemí a modernější a přístupnější řešení pro jejich služby.  Dále Web4U hledali prostory pro své kanceláře – kvůli co nejbližší dostupnosti serverů.

„Protože naše služby stále rozvíjíme a zákazníků stále přibývá, potřebovali jsme pro naše technologie najít prostředí, které je moderní, technologicky vyspělé a současně nabízí nadstandardní zabezpečení. Stávající datacentrum nám takové zázemí již nenabízelo. Víme, že České Radiokomunikace do rozvoje svých datových center stále investují a nabízejí velmi moderní technologické prostředí. Navíc nám dokázali nabídnout naprosto vyhovující prostory pro naše kanceláře. Volba tedy byla jasná,“ uvádí Pavel Kubas, výkonný ředitel společnosti Web4U.

Stěhování bez omezení služeb zákazníkům

Ve spolupráci s námi zástupci společnosti Web4U připravili migrační plán, a to zejména s ohledem na potřebu co nejmenšího ovlivnění služeb pro zákazníky. Web4U všechny zákazníky dostatečně dlouho předem informovali o chystané migraci a plánovaném výpadku dedikovaných a managed dedikovaných serverů a během stěhování samotného se snažili brát maximální ohledy na specifické potřeby konkrétních zákazníků. Po předchozí dohodě se zákazníky také došlo k obměně desítek serverů.

Oproti tomu virtuální servery zákazníků a interní servery Web4U, na kterých běží služby webhostingu, byly přesunuty pomocí live migrace v rámci virtualizačního clusteru. V našem datovém centru DC TOWER Praha I byly pro zákazníka připraveny servery, které jsou do stávajícího clusteru zapojeny, a na ně se přesunuly virtuální stroje. Následně došlo k přesunu celé virtualizační infrastruktury Web4U z původního datového centra do DC TOWER Praha I. Díky tomu se migrace virtuálních serverů obešla bez výpadku. V podobném duchu proběhla také migrace e-mailových služeb.

Díky virtualizaci a zapojení do clusterů nedošlo k výpadkům ani v případě interních systémů Web4U.

Úspěšné finále

V únoru 2018 se stěhování Web4U dostalo do finále. V té době již většina zaměstnanců pracovala v nových kancelářích v DC TOWER Praha I na Žižkově. Přesunuta již byla také většina infrastruktury. Při stěhování došlo k modernizaci pracovních stanic kancelářské sítě. Web4U zbyly poslední úkoly – optimalizace záložního datového centra mimo objekt DC TOWER Praha I a likvidace nepotřebného a nepoužitého hardwaru, který firma odvezla do chráněných dílen na recyklaci.

„Samotné stěhování probíhalo s plným nasazením našich systémových administrátorů a technické podpory, musím vyzdvihnout pružnou spolupráci s vedením DC TOWER Praha I a techniků CRA. Vše bylo, jak se říká, na jedničku,“ doplňuje Pavel Kubas, výkonný ředitel společnosti Web4U.

Co Web4U migrací do DC TOWER Praha I získali?

  • Kvalitní zázemí pro infrastrukturu
  • Prostor pro další rozšiřování služeb a pro více zákazníků
  • Moderní prostředí pro kanceláře s přímou dostupností vlastního datového sálu
  • Vysokou míru zabezpečení pro technologie klientů