České Radiokomunikace

Na mapě pokrytí přechodového multiplexu CRA mizí poslední bílá oblast - CRA spouštějí Kleť a Mařský vrch

Na mapě pokrytí přechodového multiplexu CRA mizí poslední bílá oblast - CRA spouštějí Kleť a Mařský vrch

Na mapě pokrytí přechodového multiplexu CRA mizí poslední bílá oblast - CRA spouštějí Kleť a Mařský vrch. Přechodový multiplex CRA je hotov a pokrývá 99,6 % domácností v ČR

Praha, 20. listopadu 2018 – České Radiokomunikace (CRA) dnes zahajují vysílání přechodové sítě DVB-T2 z vysílačů Kleť a Mařský vrch (oba na kanálu 27). Současně posilují signál zprovozněním dalších dokrývačů – Zdíkov, Loučovice, Volary a Týn nad Vltavou. Zmizí tím poslední větší bílé místo na mapě pokrytí přechodového multiplexu DVB-T2. Spuštěním těchto dvou vysílačů CRA dokončily výstavbu základní přechodové DVB-T2 sítě, která pokrývá 99.6% všech domácností v ČR. Téměř všechny české domácnosti tak již mohou prostřednictvím DVB-T2 sítí vedle pěti programů ČT v HD rozlišení sledovat také 18 nejsledovanějších programů soukromých TV stanic. Na podzim roku 2019 bude zahájeno vypínání stávajících DVB-T sítí.

„Pozemní digitální televizní vysílání je nejvyužívanější platformou příjmu televize v České republice, ale i v Evropě. Jenom v ČR jej využívá téměř 60 % diváků. Pro diváky je to jediný způsob, jak mohou televizi přijímat bezplatně a díky přechodu na modernější způsob vysílání budou moci využívat například přístupy do televizních archivů, videa na přání a mnoho dalších interaktivních služeb. Aktuálně jsme dokončili výstavbu hlavních vysílačů přechodové sítě a do konce tohoto roku spustíme všechny dokrývače, které zajistí pokrytí i v odlehlých oblastech České republiky. Zároveň intenzivně připravujeme naše vysílací sítě na finální přechod tak, aby vše proběhlo hladce a bez problémů“ říká Martin Gebauer, generální ředitel CRA.

Současné DVB-T vysílání se začne vypínat za rok – v listopadu 2019 a poslední DVB-T vysílače budou vypnuty v červnu 2020. Během celého tohoto období budou v provozu přechodové nebo už finální DVB-T2 sítě, takže diváci budou mít zajištěn nepřerušený TV příjem.

Podle nezávislých průzkumů je již čtvrtina domácností vybavena
DVB-T2/HEVC přijímači. Nejsnazším a nejlevnějším způsobem pro zachování bezplatného TV příjmu je pořízení set top boxu, jehož cena začíná na 550 Kč. Diváci se mohou při výběru televizí nebo set top boxů orientovat podle zlaté nálepky DVB-T2 ověřeno, která potvrzuje testování přijímače pro nový vysílací standard.

Detailní informace k přechodu na DVB-T2, dostupnosti televizních přijímačů a parametrům ladění DVB-T2 najdete na www.dvbt2overeno.cz.

 

Tisková zpráva ke stažení ZDE

 

České Radiokomunikae a.s. (CRA) jsou leaderem v poskytování digitální infrastruktury. Kromě vysílacích služeb se firma zaměřuje na propojování světa televize, rádia a internetu. Provozuje vlastní datová centra a svým zákazníkům poskytuje špičkový výpočetní výkon. CRA disponují vlastní optickou páteřní sítí a díky silné vysílací infrastruktuře mohou nabídnout zákazníkům i bezdrátové řešení, případně připojení blízkých lokalit pomocí optických vláken. 

Stáhněte si aplikaci CRA, vše o produktech, interaktivně na jednom místě: