České Radiokomunikace

Poslední vypínání DVB-T, přechod na nový vysílací standard DVB-T2 končí na Zlínsku a Valašsku

Největší událost v šíření signálu televizního vysílání, přechod na nový vysílací standard DVB-T2, se blíží ke konci. Posledními termíny a místy přepínání jsou 21. října 2020 na vysílači Zlín –Tlustá hora, kdy vypne stávající vysílání všech komerčních stanic ve Zlíně. Ve stejném dni se také vypne vysílání multiplexu 2, ve kterém vysílají hlavní komerční stanice Novy, Primy a Barrandova, ve Valašských Kloboucích. 28. října 2020 pak dojde k vypnutí posledního DVB-T vysílače, kterým bude vysílač Valašské Klobouky – Ploštiny vysílající komerční stanice v multiplexu 3. Přechodem na DVB-T2 získají diváci všechny nejsledovanější TV programy zdarma a řadu z nich v HD kvalitě.

Jednu minutu před půlnocí 21. října 2020 dojde k vypnutí DVB-T vysílání hlavních programů komerčních televizních stanic Nova, Prima a Barrandov na kanále 49 z vysílačů Zlín – Tlustá hora a Valašské Klobouky – Ploštiny. Z vysílače Tlustá hora budou vypnuty i další programy Primy, Barrandova, Seznamu a Óčka na kanále 25. Vysílání těchto programů z vysílače Ploštiny bude vypnuto 28. října 2020. Vždy následující den v časných ranních hodinách potom bude zapnuta finální DVB-T2 síť na kanále 33 pro MUX 23. Finální DVB-T2 MUX 22 na kanále 22 je již v provozu na obou vysílačích. Diváci, kteří dosud přechod na nový standard televizního vysílání neřešili, budou potřebovat pro zajištění bezplatného příjmu televizor nebo set top box, který umí přijmout DVB-T2 vysílání. Seznam těchto televizních přijímačů najdou na webu www.dvbt2overeno.cz, kde jsou i veškeré další informace.

Na přechod musí být připraveny společné televizní antény na domech, které upraví odborná servisní firma. I jejich seznam je k nalezení na www.dvbt2overeno.cz.

Přechodem na DVB-T2 získají diváci všechny nejsledovanější TV programy zdarma a řadu z nich v HD kvalitě. Prostřednictvím DVB-T2 a HbbTV (červeného tlačítka), kterým je vybavena naprostá většina všech televizorů, diváci získají přístup k IPTV službám televizních stanic přes internet.

Přechod na DVB-T2 proběhl podle nově schváleného harmonogramu a současné televizní pásmo 700 MHz bude uvolněno pro nové mobilní sítě 5G.

Platformu pozemního vysílání využívá pro příjem televize v Česku 55 % domácností. Pozemní televizní vysílání pokrývá svým signálem více než 99 % domácností v ČR a pozemní televize je pro diváky jedinou bezplatnou platformou.

Kmitočty pro pozemní televizní vysílání v DVB-T2 jsou státem garantovány nejméně do roku 2030.

Ve finálních DVB-T2 sítích jsou vysílány tyto komerční televizní stanice:
Barrandov TV, Barrandov Kino, Barrandov Krimi, Noe TV, Nova, Nova CINEMA, Óčko, Óčko STAR, Prima, Prima COOL, Prima LOVE, Prima ZOOM, Prima MAX, Prima KRIMI, CNN Prima News, Prima +1, Seznam TV, Radio Proglas a Rádio Dechovka.

Všechny informace také diváci najdou na www.dvbt2overeno.cz.

Tisková zpráva ke stažení ZDE.