České Radiokomunikace

Pozemní televizní vysílání nejspolehlivějším šiřitelem informací i zábavy, zájem o TV vysílání roste

V současné situaci je pro mnoho lidí televizní vysílání základním zdrojem informací, zábavy, pro některé i jediným kontaktem se světem. V datech z peoplemetrového měření, které pro Asociaci televizních organizací realizuje Nielsen Admosphere, se ukazuje nárůst denní sledovanosti o 45 minut oproti předchozímu období, a to víceméně napříč věkovými skupinami.

Pozemní televizní vysílání je součástí kritické infrastruktury státu, zajišťuje, že se signál dostane prakticky ke všem divákům, jeho minimální dosah a spolehlivost je dána i legislativně. Tuto funkci pomáhají plnit České Radiokomunikace (CRA). Vysílání, které diváci naladí tzv. „přes anténu“, se tak stává zdrojem, na který se diváci mohou absolutně spolehnout. Nezáleží u něj na množství diváků a nemůže se stát, že by pro velký zájem „spadlo“, jako se stává v případě některých internetových sítí nebo IPTV služeb.

Nabízí více než 30 nejsledovanějších programů českých televizních stanic zcela zdarma, některé i v nejvyšším HD rozlišení. Pokud diváci sledují už vysílání v novém televizním standardu DVB-T2, budou mít nyní k dispozici i nový program České televize ČT3, zaměřený na seniory. 

Česká televize v novém standardu vysílání DVB-T2 vysílá v rozlišení HD, stejně jako například Seznam.cz TV a další.  

Aktuálně na základě dohody CRA s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a Českým telekomunikačním úřadem  schválila v pátek 20. března 2020 Vláda ČR dočasné přerušení vypínání DVB-T sítí. Důvodem je uzavření obchodů s elektronikou a omezené fungování anténářských firem, které by mohlo způsobit problémy s vybaveností domácností DVB-T2 přijímači, což by mohlo vést k nedostupnosti televizního příjmu pro řadu domácností v případě vypnutí DVB-T sítí. Přechod na standard DVB-T2 bude obnoven po stabilizaci situace související s COVID-19.

Už dnes však 99 % domácností může přijímat vysílání v DVB-T2 a pozemní televize je pro diváky jedinou bezplatnou platformou. Všechny informace také diváci najdou na www.dvbt2overeno.cz.

 

Tisková zpráva ke stažení ZDE.