České Radiokomunikace

Praha 7 má strom s čidlem náklonu

Praha 7 má strom s čidlem náklonu
Společnost České Radiokomunikace umístila na strom v Praze 7 první prototyp čidla náklonu. Přístroj měří výkyv památných či nestabilních stromů a dává tak možnost dlouhodobě sledovat jejich kondici a včas předejít pádu či poškození.

„Zeleň ve městě je nedílnou součástí kvalitního životního prostředí. Stále hledáme cesty, jak předcházet tomu, že se strom dostane do stavu, když už není jiná možnost, než jej pokácet. Jsem proto rád, že můžeme být součástí pilotního monitoringu stromů, který může pomoci zajistit bezpečnost občanů i včasným zásahem prodloužit život stromu,“ uvedl zástupce starosty Prahy 7 Ondřej Mirovský.  

Čidla náklonu mají přispívat k větší bezpečnosti dopravy a občanů, prodloužit životnost cenných stromů a nabízejí zajímavá data pro zaměstnance a firmy, které se o stromy starají. Společnost České Radiokomunikace Prahu 7 oslovila s žádostí o pilotní umístění vůbec prvního čidla tohoto typu na některém ze stromů na území městské části. Nakonec byl vybrán vzrostlý javor klen na hraně svahu u stanice metra Vltavská.

Umístění čidla je navázáno na 2. ročník soutěže Czech IoT Summer Jam, kterou pořádá společnost  České Radiokomunikace pro programátory a technologické nadšence. V rámci soutěže se hledají nejlepší nápady, aplikace a konkrétní možnosti pro budoucí využití dat z různých čidel, která měří teplotu, vlhkost, detekují pohyb či mapují polohu.

Soutěžící již nyní mohou využívat také data z čidla náklonu na javoru a navrhnout smysluplnou aplikaci, která by pomohla k lepší kontrole stromů nejen v městském prostoru.

„V současné době velmi intenzivně pracujeme na rozšiřování naší sítě internetu věcí LoRa tak, abychom do konce roku 2017 pokryli 70 % obyvatelstva České republiky. Zainvestovali jsme a provozujeme vlastní IoT cloud umožňující skladování a zpracování dat z čidel a měření. A realizujeme první komerční projekty. Velmi intenzivně se zabýváme oblastí chytrých řešení pro moderní města. Snažíme se také odbornou veřejnost seznamovat s internetem věcí a jeho možnostmi, proto startujeme další ročník softwarově zaměřené soutěže Czech IoT Summer Jam,“ upřesňuje obchodní ředitel CRA Miloš Mastník.