České Radiokomunikace

Přechod na DVB-T2 čeká nyní na jihu Čech programy České televize

Část přechodu na nový vysílací standard DVB-T2 mají jižní Čechy za sebou, a to u komerčních televizních stanic. Nyní, přesně 19. března, vypíná stávající DVB-T vysílání programů České televize z vysílačů České Budějovice – Kleť a Vimperk – Mařský vrch.  Přechodem na DVB-T2 získají diváci všechny nejsledovanější TV programy zdarma a řadu z nich v HD kvalitě.

Finální DVB-T vysílání České televize v multiplexu 21 bylo spuštěno už v ranních hodinách 20. února, diváci tak mohou již mít naladěno anebo, pokud ještě naladěno nemají, to mohou udělat okamžitě. Stávající DVB-T vysílání České televize z Kletě a Mařského vrchu bude vypnuto už 19.3. 

Diváci, kteří již dnes přijímají programy České televize v HD kvalitě, jsou již na DVB-T2 připraveni. Diváci, kteří dosud přechod na nový standard televizního vysílání neřešili, budou potřebovat televizor nebo set top box, který umí toto vysílání přijmout. Jejich seznam najdou na webu www.dvbt2overeno.cz, kde jsou i veškeré další informace. Set top boxy pro příjem DVB-T2 vysílání se nyní dají pořídit i pod 500 Kč.

Na přechod musí být připraveny společné televizní antény na domech, které upraví odborná servisní firma. Pokud společná televizní anténa umožňuje příjem současných DVB-T sítí a přechodové DVB-T2 sítě ve které vysílají všechny nejsledovanější komerční TV stanice, je STA připravena pro příjem nových finálních sítí DVB-T2 a není tak potřeba ji upravovat. I jejich seznam je k nalezení na www.dvbt2overeno.cz.

Přechodem na DVB-T2 získají diváci všechny nejsledovanější TV programy zdarma a řadu z nich v HD kvalitě. Prostřednictvím DVB-T2 a HbbTV (červeného tlačítka), kterým je vybavena naprostá většina všech televizorů, diváci získají přístup k IPTV službám televizních stanic.

Přechod na DVB-T2 pokračuje podle schváleného harmonogramu. Poslední DVB-T vysílače budou vypnuty do konce června 2020, kdy bude televizní pásmo 700 MHz uvolněno pro nové mobilní sítě 5G.

Platformu pozemního vysílání využívá pro příjem televize v Česku 60 % domácností. Většina diváků (90 %) již potřebné informace o změnách v televizním vysílání má. Pro příjem DVB-T2 je nutné, aby diváci měli set top box nebo televizor, který nový signál umí přijmout. V případě diváků v bytových domech, kteří pro příjem televizního vysílání využívají tzv. společné antény, je nutné rovněž provést úpravy v anténní soustavě. Tyto úpravy může zajistit specializovaná servisní firma.

Pozemní televizní vysílání pokrývá svým signálem více než 99 % domácností v ČR a pozemní televize je pro diváky jedinou bezplatnou platformou. Přechodem na DVB-T2 si tak domácnosti zajistí pokračování bezplatného příjmu všech nejsledovanějších televizních programů. Řada programů je navíc dostupná v HD kvalitě.  

Kmitočty pro pozemní televizní vysílání v DVB-T2 jsou státem garantovány nejméně do roku 2030.

Ve finálních DVB-T2 sítích budou vysílány tyto komerční televizní stanice:
Barrandov TV, Barrandov Kino, Barrandov Krimi, Noe TV, Nova, Nova CINEMA, Óčko, Óčko STAR, Prima, Prima COOL, Prima LOVE, Prima ZOOM, Prima MAX, Prima KRIMI, CNN Prima News, Prima +1, Seznam TV, Šlágr TV, Šlágr 2, a Radio Proglas.

Všechny informace také diváci najdou na www.dvbt2overeno.cz

 

Tisková zpráva ke stažení ZDE.