České Radiokomunikace

Přelaďování televizního vysílání se odkládá

Současná situace přináší změny i do oblasti přechodu na nový standard televizního vysílání DVB-T2. Do konce března nedojde k žádnému dalšímu vypínání DVB-T vysílání, dohodly se na tom České Radiokomunikace (CRA) s dalšími dotčenými institucemi a televizními stanicemi.

Změna se týká všech termínů plánovaného vypínání stávajícího vysílání DVB-T a přelaďování přechodové sítě DVB-T2 na finální kmitočty, včetně těch z dnešní půlnoci. Tedy na vysílačích Cheb – Zelená hora a Jáchymov – Klínovec dnes o půlnoci k vypínání DVB-T multiplexu 2 nedojde. Nebude ani přeladěna přechodová DVB-T2 síť 12 z kanálu 31 na kanál 38. Stejně tak nebude vypnuto vysílání programů České televize na DVB-T vysílačích České Budějovice - Kleť a Vimperk - Mařský vrch, plánované na 19. března a na vysílačích na jižní Moravě, Brno - Kojál, Hády, Barvičova a Mikulov - Děvín, které mělo zahájit přechod na DVB-T2 na Moravě 31. března. Vypnuto nebude ani vysílání multiplexu 2 v pondělí 23 .března v Ústí nad Labem, vysílač Buková hora, a v Chomutově na Jedláku.

„Chceme lidem, kteří mají mnoho starostí se současnou složitou situací, ušetřit alespoň nutnost přelaďování televizních přijímačů. Televizní vysílání je nyní primárním kanálem přenosu informací v reálném čase, pozemní vysílání má na rozdíl od všech ostatních platforem povinnost zajistit přenos vysílání co největšímu počtu lidí a nebudeme tuto situaci komplikovat nutností přeladění. Lidé musí myslet především na ochranu svého zdraví,“ říká Vít Vážan, generální ředitel CRA. „Rušíme proto všechny termíny vypínání stávajícího vysílání až do konce března. O nových datech jednáme s ČTÚ a MPO, je to i otázka mezinárodní koordinace kmitočtů. Jakmile budeme mít harmonogram doladěný, budeme o něm neprodleně informovat,“ dodává Vít Vážan. 

Platformu pozemního vysílání využívá pro příjem televize v Česku 60 % domácností. Většina diváků (90 %) již potřebné informace o změnách v televizním vysílání má. Pro příjem DVB-T2 je nutné, aby diváci měli set top box nebo televizor, který nový signál umí přijmout. V případě diváků v bytových domech, kteří pro příjem televizního vysílání využívají tzv. společné antény, je nutné rovněž provést úpravy v anténní soustavě. Tyto úpravy může zajistit specializovaná servisní firma.

Pozemní televizní vysílání pokrývá svým signálem více než 99 % domácností v ČR a pozemní televize je pro diváky jedinou bezplatnou platformou. Přechodem na DVB-T2 si tak domácnosti zajistí pokračování bezplatného příjmu všech nejsledovanějších televizních programů.  

Kmitočty pro pozemní televizní vysílání v DVB-T2 jsou státem garantovány nejméně do roku 2030.

Ve finálních DVB-T2 sítích budou vysílány tyto komerční televizní stanice: Barrandov TV, Barrandov Kino, Barrandov Krimi, Noe TV, Nova, Nova CINEMA, Óčko, Óčko STAR, Prima, Prima COOL, Prima LOVE, Prima ZOOM, Prima MAX, Prima KRIMI, CNN Prima News, Prima +1, Seznam TV, Šlágr TV, Šlágr 2, a Radio Proglas.

Všechny informace také diváci najdou na www.dvbt2overeno.cz.