České Radiokomunikace

Přelaďování televizního vysílání v Jihlavě

Ačkoliv přechod na nový vysílací standard DVB-T2 je pozastaven, existuje jedna lokalita, kde musí být z důvodu mezinárodní kmitočtové koordinace s Rakouskem provedeno vypnutí stávajícího DVB-T vysílání. Na vysílači Jihlava Javořice proto dojde 25. května k vypnutí vysílání ve stávajícím standardu DVB-T u multiplexu 3.

25. května, jednu minutu před půlnocí, bude vypnuto DVB-T vysílání multiplexu 3 (kanál 30) z vysílače Jihlava Javořice. V tomto multiplexu vysílají programy Prima Love, Prima Krimi, Prima Zoom, Prima Max, Óčko, Óčko Star, Šlágr TV, Krimi Barrandov, Kino Barrandov a Seznam.cz TV. Aby diváci o tyto programy nepřišli, je potřeba naladit si novou DVB-T2 síť, která vysílá všechny nejsledovanější komerční TV programy, včetně těch z multiplexu 3, v novém standardu DVB-T2.

„Z důvodu mezinárodní kmitočtové koordinace je nutné vypnout stávající DVB-T vysílání multiplexu 3 z vysílače Javořice. Věřím, že diváci mají ještě dostatek času pořídit potřebné přijímače, které umí přijmout vysílání ve standardu DVB-T2 s kodekem HEVC. Samozřejmě pokud je ještě nemají. Jestliže již mají televizor nebo set top box a vysílání v novém standardu v této lokalitě přijímají, nic již řešit nemusí. Kmitočet pro DVB-T2 vysílání zůstává stále stejný,“  říká generální ředitel Českých Radiokomunikací (CRA) Vít Vážan.

Diváci, kteří mají vhodné televizní přijímače, naladí DVB-T2 síť pomocí funkce automatického ladění. V domech se společnou televizní anténou, kde dosud nepřijímají DVB-T2 vysílání, je nutný zásah servisní firmy, poté již stačí jen naladit přijímače. Všechny informace také diváci najdou na www.dvbt2overeno.cz.

Přechod na DVB-T2 v ostatních lokalitách bude restartován po otevření maloobchodních prodejen s elektronikou a obnovení fungování anténářských firem na základě připravované novely Technického plánu přechodu.
 
Platformu pozemního vysílání využívá pro příjem televize v Česku 60 % domácností. Pro příjem DVB-T2 je nutné, aby diváci měli set top box nebo televizor, který nový signál umí přijmout. Pozemní televizní vysílání pokrývá svým signálem více než 99 % domácností v ČR a pozemní televize je pro diváky jedinou bezplatnou platformou. DVB-T i DVB-T2 sítě jsou součástí kritické infrastruktury státu a zajišťují vysokou spolehlivost a dostupnost televizního vysílání, které je zcela nezávislé na internetu a žádným způsobem ho neovlivňuje ani počet sledujících televizních diváků.

Kmitočty pro pozemní televizní vysílání v DVB-T2 jsou státem garantovány nejméně do roku 2030.

Tisková zpráva ke stažení ZDE.