České Radiokomunikace

Přelaďování televizního vysílání čeká jižní Čechy

Už 13. února vypíná stávající DVB-T vysílání programů komerčních televizních stanic skupin NOVA a PRIMA z vysílačů České Budějovice – Kleť a Vimperk – Mařský vrch. Přechod na DVB-T2 bude pokračovat do konce června 2020.

Termín vypnutí 13. února se týká konkrétně programů Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool a Barrandov TV, které jsou v dnešním multiplexu 2. Minutu před půlnocí 19. února budou vypnuty zbývající kanály komerčních televizních stanic, které jsou nyní v multiplexu 3, a v ranních hodinách 20. února bude spuštěno televizní vysílání ve standardu DVB-T2 v nových finálních multiplexech 22 a 23 pro všechny komerční televizní stanice a také finální vysílání České televize v multiplexu 21. Stávající DVB-T vysílání České televize na těchto vysílačích vypne až 19.3.

Diváci, kteří dosud přechod na nový standard televizního vysílání neřešili, budou potřebovat televizor nebo set top box, který umí toto vysílání přijmout. Jejich seznam najdou na webu www.dvbt2overeno.cz, kde jsou i veškeré další informace. Set top boxy pro příjem DVB-T2 vysílání se nyní dají pořídit i pod 500 Kč.

Na přechod musí být připraveny společné televizní antény na domech, které upraví odborná servisní firma. Pokud společná televizní anténa umožňuje příjem současných DVB-T sítí a přechodové DVB-T2 sítě ve které vysílají všechny nejsledovanější komerční TV stanice, je STA připravena pro příjem nových finálních sítí DVB-T2 a není tak potřeba ji upravovat. I jejich seznam je k nalezení na www.dvbt2overeno.cz.

 

Přechod na DVB-T2 pokračuje podle schváleného harmonogramu. Poslední DVB-T vysílače budou vypnuty do konce června 2020, kdy bude televizní pásmo 700 MHz uvolněno pro nové mobilní sítě 5G.

 

Platformu pozemního vysílání využívá pro příjem televize v Česku 60 % domácností. Většina diváků (90 %) již potřebné informace o změnách v televizním vysílání má. Pro příjem DVB-T2 je nutné, aby diváci měli set top box nebo televizor, který nový signál umí přijmout. V případě diváků v bytových domech, kteří pro příjem televizního vysílání využívají tzv. společné antény, je nutné rovněž provést úpravy v anténní soustavě. Tyto úpravy může zajistit specializovaná servisní firma.

 

Pozemní televizní vysílání pokrývá svým signálem více než 99 % domácností v ČR a pozemní televize je pro diváky jedinou bezplatnou platformou. Přechodem na DVB-T2 si tak domácnosti zajistí pokračování bezplatného příjmu všech nejsledovanějších televizních programů.

Kmitočty pro pozemní televizní vysílání v DVB-T2 jsou státem garantovány nejméně do roku 2030.

Ve finálních DVB-T2 sítích budou vysílány tyto komerční televizní stanice:
Barrandov TV, Barrandov Kino, Barrandov Krimi, Noe TV, Nova, Nova CINEMA, Óčko, Óčko STAR, Prima, Prima COOL, Prima LOVE, Prima ZOOM, Prima MAX, Prima KRIMI, CNN Prima News, Prima +1, Seznam TV, Šlágr TV, Šlágr 2 a Radio Proglas.

Všechny informace také diváci najdou na www.dvbt2overeno.cz.

Tisková zpráva ke stažení ZDE.