České Radiokomunikace

Prodlužujeme digitální rozhlasové vysílání DAB

Obdrželi jsme oprávnění od ČTÚ na pokračování experimentálního rozhlasového vysílání DAB. To probíhá ze žižkovského vysílače a využívá plnohodnotný výkon 20 kW.

Praha, 26. července 2016 – Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal povolení pro prodloužení experimentální vysílání digitálního rozhlasu v Praze a středních Čechách. Experimentální vysílání probíhá ze žižkovského vysílače a využívá plnohodnotný výkon 20 kW. České Radiokomunikace (ČRA) na podobě vysílání spolupracují s Českým rozhlasem, jehož programovou nabídku DAB multiplex obsahuje.

Programová nabídka DAB

Cílem experimentu je ověřit reálné parametry digitálního rozhlasového vysílání pro plánování celoplošných DAB sítí. Vysílání je realizováno ve III. pásmu, které je pro šíření digitálního rozhlasu optimální a používá se i v ostatních evropských zemích. Signálem je pokryta celá Praha a velká část středních Čech, celkově ho naladí téměř pětina obyvatel Česka (17 %).

Digitální rozhlasové vysílání umožňuje přinášet posluchačům poslech ve vynikající kvalitě, ale i zcela nové multimediální služby. DAB je moderní digitální platformou, která zajistí rozvoj rozhlasu v éře digitálních médií. Velmi oceňujeme profesionální spolupráci s Českým rozhlasem, který pro experimentální vysílání poskytuje kvalitní obsah,“ říká ředitel regulace a strategie ČRA Marcel Procházka.

Digitální vysílání lze přijímat prostřednictvím rozhlasových přijímačů podporujících standard DAB+. Tyto přijímače jsou dostupné v obchodních řetězcích s elektronikou. Povolení ČTÚ je nyní platné do 30. 11. 2016.

Více o digitálním rozhlasovém vysílání DAB

Technické parametry experimentálního vysílání

Typ kódování: DAB+

Kanál: 12C (227.36 MHz)

Výkon ERP: 20 kW

Polarizace: V

Pokrytí obyvatel ~17%

Mapa pokrytí DAB Praha - Žižkov

Mapa pokrytí DAB - Praha Žižkov

Tisková zpráva ke stažení