České Radiokomunikace

Sledování videoobsahu na internetu pořád roste, meziročně zhruba o třetinu

Podle aktuálních měření CRA stále roste sledování videoobsahu na internetu, objem přenesených dat se zvyšm srovnání zhruba o třetinu. Vyplývá to z údajů, které CRA evidují v rámci své CDN sítě. Nejvíce přenesených dat tradičně vykazují měsíce březen, duben, říjen a listopad.

Podle měření CRA stabilně roste sledování obsahu, který divákům televizní skupiny či vydavatelství nabízejí v rámci OTT služeb. Ty zahrnují sledování filmů, seriálů nebo bonusů k nim i na internetu. V meziročním porovnání se objem přenesených dat zvýšil o třetinu. CRA poskytují svou infrastrukturu v oblasti OTT služeb například televizním skupinám Prima, Nova nebo vydavatelství MAFRA. NA CDN síti CRA odbavují také streaming sportovních událostí pro společnost Livesport, který směřuje do více než 30 zemí.

„Nárůst konzumace videoobsahu je stabilním trendem, který pozorujeme už několik let. Velkým akcelerátorem byla pandemie COVID 19, od té doby objem přenesených dat stále kontinuálně stoupá. Dokazuje to nárůst produkce videoobsahu i větší zájem o něj, lidé tráví jeho sledováním stále více času,“ říká generální ředitel CRA Miloš Mastník.

V rámci OTT (over the top) služeb poskytují CRA produkt CRA Media Cloud, který zahrnuje celou škálu služeb od zpracování obsahu pro distribuci na internet až po doručení do zařízení koncového zákazníka. Využívá k tomu vlastní infrastrukturu pro zpracování videoobsahu a zároveň vlastní CDN (content delivery network). To představuje dostatečně robustní a zároveň škálovatelné řešení, které zvládá i obrovské datové toky v jeden okamžik a rychlé a bezproblémové doručení požadovaného obsahu ke koncovému uživateli. Divák může tento obsah sledovat nejenom na mobilních telefonech, tabletech a počítačích, ale také prostřednictvím HbbTV (červeného tlačítka) ve spojení s digitálním pozemním vysíláním DVB-T2, kde vysílají všechny nejsledovanější televizní stanice.