České Radiokomunikace

Soutěž Czech IoT Summer Jam nabízí k vyzkoušení síť LoRa

Soutěž Czech IoT Summer Jam nabízí k vyzkoušení síť LoRa a hledá nápady pro sledování kvality ovzduší, hladiny hluku nebo pro včelaře

Praha, 26. září 2017 – České Radiokomunikace (CRA) vyhlásily druhý ročník softwarové soutěže Czech IoT Summer Jam, ve které hledají nejlepší nápady na využití internetu věcí (IoT) a sítě LoRa. Soutěžící mohou pro své projekty využít data z různých prostředí. Jde například o sledování kvality ovzduší a hladiny hluku v okolí škol, sledování parametrů uvnitř včelstva nebo měření náklonu vzrostlého stromu na Praze 7. Zájemci mohou své projekty přihlásit až do konce října na webu Pripoj.me.

Soutěž Czech IoT Summer Jam je určena jak pro studenty, absolventy, tak pro startupy a technologicky zaměřené firmy. Pro tvorbu svých aplikací mohou soutěžící využívat data ze senzorů umístěných v rámci provozů CRA a partnerů soutěže.

V současné době mají soutěžící k dispozici řadu zajímavých prostředí. Například v Ústí nad Labem jsou osazena čidla na sledování kvality ovzduší a hladiny hluku v okolí a uvnitř základních škol. V Praze jsou umístěna hned dvě čidla, která se věnují oblasti zeleně – v Botanické zahradě hlavního města Prahy jde o měření půdní vlhkosti, městská část Praha 7 zase řeší náklon a stabilitu vzrostlých a památných stromů. Konkrétně byl prototyp čidla náklonu umístěn na vzrostlý javor blízko stanice metra Vltavská.

Společnost AVAST v rámci prostor firemní kantýny umístila čidla na měření oxidu uhličitého, oxidu uhelnatého a prachových částic. Soukromý včelař v Praze Ďáblicích využil speciální čidlo pro sledování včelstva, čidlo monitoruje váhu úlu, jeho teplotu a vlhkost.

Soutěžící také mohou pro svůj projekt využít údaje ze třech vybraných kontejnerů, které se nacházejí v Roudnici nad Labem. MEVA kontejnery jsou vybaveny senzory Sensoneo, které pravidelně měří výšku odpadu v kontejnerech.

V rámci provozů CRA jsou osazena meteočidla, která detekují podmínky na vysílači na Strahově – konkrétně teplotu, vlhkost, rychlost a směr větru, dále chytré elektroměry, nebo parkovací čidla od firmy GOSPACE Tech.

Ve všech případech senzory komunikují nestrukturovaná data, která mohou soutěžící využít pro vlastní návrhy projektů a aplikací.

Z projektů zaslaných do 31. října 2017 odborná porota složená ze zástupců CRA a partnerů soutěže vybere tři nejlepší. Vítězný projekt získá 40.000,- Kč a na náklady organizátora soutěže bude uveden do praxe.

Tisková zpráva ke stažení

České Radiokomunikace a.s. (CRA) jsou leaderem v poskytování digitální infrastruktury. Kromě vysílacích služeb se firma zaměřuje na propojování světa televize, rádia a internetu. Provozuje vlastní datová centra a svým zákazníkům poskytuje špičkový výpočetní výkon. CRA disponují vlastní optickou páteřní sítí a díky silné vysílací infrastruktuře mohou nabídnout zákazníkům i bezdrátové řešení, případně připojení blízkých lokalit pomocí optických vláken. 

Stáhněte si aplikaci CRA, vše o produktech, interaktivně na jednom místě: