České Radiokomunikace

Spouštíme certifikaci pro digitální rozhlasové přijímače „DAB+ ověřeno CRA“

Spouštíme certifikaci pro digitální rozhlasové přijímače „DAB+ ověřeno CRA“
Od 1. února 2021 spouštíme testování a certifikaci rozhlasových přijímačů pro příjem digitálního rozhlasového vysílání DAB+. Cílem certifikace je zabezpečit širokou dostupnost kompatibilních rozhlasových přijímačů DAB+ na trhu spotřební elektroniky. Podobně jako při certifikaci televizních přijímačů pro DVB-T2 budou všechny otestované a vhodné přijímače opatřeny certifikační známkou „DAB+ ověřeno CRA“. Digitalizaci rozhlasového vysílání jsme zahájili spolu s Českým rozhlasem pilotním vysíláním v roce 2013. V současné době pokrývá DAB+ síť Českého rozhlasu 95 % obyvatel ČR. V loňském roce jsme také zahájili pilotní provoz regionální DAB+ sítě pro komerční rádia.
„FM vysílání je jednou z posledních analogových platforem vysílání. Ale i toto vysílání dělá krok do světa digitálního. CRA, společně s Českým rozhlasem tento krok, tuto změnu nastartovali již v roce 2013 spuštěním DAB+ vysílání. Navíc jsme v loňském roce spustili regionální digitální rozhlasovou síť a zpřístupnili ji komerčním rádiím. Posluchači tak mohou využívat nejmodernější rozhlasové služby. Nyní jím chceme prostřednictvím certifikace přijímačů ještě více usnadnit cestu k tomuto zážitku,“ říká Vít Vážan, generální ředitel CRA.
 
Digitální rozhlasové vysílání umožňuje přenášet násobně více rozhlasových kanálů v lepší kvalitě než prostřednictvím analogových sítí. Vedle širší programové nabídky se pro posluchače zpřístupní i celá řada nových služeb, jako například elektronický programový průvodce, radiotext, slideshow nebo přenos webových stránek na displej rozhlasového přijímače. Výhody DAB+ vysílání již dnes mohou využít posluchači rozhlasových stanic ČRo, které jsou dostupné pro 95% domácností a na většině dálnic.
 
Na trhu je v současné době již řada přijímačů, které mohou digitální rozhlasové vysílání přijímat. DAB+ přijímače jsou dnes již také součástí standardní výbavy velké řady nových automobilů. Ne všechny prodávané přijímače však splňují parametry potřebné pro bezproblémový příjem rozhlasových stanic, které vysílají v DAB+ a pro přístup k přidaným službám, které digitální rozhlasové vysílání nabízí. 
Testování a certifikaci provádějí specialisté CRA na základě technické specifikace vydané Evropským ústavem pro telekomunikační normy právě pro DAB+ přijímače. 
 
Předmětem testování je především:
  • jazyková lokalizace českých znaků v DLS (Dynamic Label Service – doprovodné textové informace)
  • jazyková lokalizace menu přijímače
  • kontrola frekvenčního rozsahu (ladění)
  • podpora zobrazení názvu stanice DLS
  • podpora SLS (Slide Show)
  • test dekódování zvuku
  • test doplňkových datových služeb.
DAB+ přijímač, který úspěšně splní tato kritéria, získá známku „DAB+ ověřeno CRA“, která deklaruje, že přijímač skutečně podporuje správnou technologii.
 
Podrobnější informace k technologii DAB+, přechodu a ladění DAB+, přijímačům a k pokrytí sítě DAB+ naleznou posluchači na webové stránce www.dabovereno.cz.