České Radiokomunikace

Spouštíme test TV přijímačů pro budoucí standard DVB-T2

Zahájili jsme testování televizorů a set top boxů a ověřují jejich kompatibilitu s pozemním TV vysíláním nové generace DVB-T2. Přechod na DVB-T2 bude realizován pomocí souběžného vysílání stávajících DVB-T sítí a nových přechodových sítí DVB-T2.

Praha, 30. srpna 2016 - Zahájili jsme testování televizorů a set top boxů a ověřujeme jejich kompatibilitu s pozemním televizním vysíláním nové generace DVB-T2. Zřídili jsme testovací laboratoř, ve které ověřujeme kompatibilitu televizí i set top boxů s novým standardem televizního vysílání DVB-T2 s kodekem HEVC. Využíváme k tomu svých unikátních a dlouhodobých zkušeností z experimentálního vysílání DVB-T2, které provozujeme již od roku 2010 (více o experimentálním vysílání DVB-T2).

Přechod na DVB-T2 bude realizován pomocí souběžného vysílání stávajících DVB-T sítí a nových přechodových sítí DVB-T2, které začnou vysílat začátkem roku 2017. Dnešní DVB-T vysílání bude ukončeno až v letech 2020 – 2021 a do té doby diváci nemusí řešit žádné nákupy televizorů ani set top boxů. Pokud si ale nový přístroj chcete nebo potřebujete koupit už nyní, můžete se spolehnout na výsledky testování. Výrobci, jejichž produkty testem projdou, dostanou oprávnění je označit speciálním logem a samolepkou.

CRa - samolepka DVB-T2 overeno

První otestované přijímače budou zveřejněny v průběhu září, a to na www.dvbt2overeno.cz. Seznam přijímačů zde budeme průběžně aktualizovat.

Naším cílem je pomoci výrobcům, prodejcům a především divákům s tím, aby na trhu byl dostatek vhodných přijímačů a bylo jasně patrné, které to jsou,“ říká ředitel regulace a strategie ČRA Marcel Procházka. „Naše unikátní znalosti v oblasti DVB-T2 vysílání nyní využíváme pro každodenní komunikaci s výrobci přijímačů. Víme, na které oblasti je potřeba se zaměřit, a kde by mohly případně nastat problémy. Také jsme se inspirovali zahraničními zkušenostmi, přechod na DVB-T2 a certifikační proces probíhá například v Německu,“ doplňuje Marcel Procházka.

Přístroje, které testem úspěšně projdou, získají oprávnění být označeny samolepkou s logem. Na první pohled tak bude patrné, že jsou připraveny na nový standard vysílání.  První seznam vyzkoušených přijímačů zveřejníme v září a bude dostupný na adrese www.dvbt2overeno.cz. Webová stránka www.dvbt2overeno.cz bude spuštěna v průběhu září a bude uzpůsobena i k zobrazení na mobilních zařízeních tak, aby si divák mohl ověřit vhodnost pořizovaného přijímače kdekoliv i přes svůj chytrý telefon.

Tisková zpráva ke stažení

ČTĚTE TAKÉ - ověřujeme připravenost přijímačů na DVB-T2/HEVC

ČTĚTE TAKÉ - více informací o DVB-T2