České Radiokomunikace

Světový rekord v IoT: pozemní komunikace v síti LoRaWAN na vzdálenost 832 km!

Světový rekord v IoT: pozemní komunikace v síti LoRaWAN na vzdálenost 832 km!

IoT síť LoraWAN dokáže komunikovat až na vzdálenost 832 kilometrů. To potvrzuje experiment komunitní LoRaWAN sítě The Things Network (TTN). Ta vypustila v Nizozemí do vzduchu stratosférický balon s čidlem, který vystoupal až do výšky 38 km a čidlo bylo zachyceno v naší síti LoRaWAN. Nejvzdálenější komunikace byla zaznamenána na Radhošti – ve vzdálenosti 832 km, což je nový světový rekord.

 

IoT síť LoraWAN dokáže komunikovat až na vzdálenost 832 kilometrů. To potvrzuje experiment komunitní LoRaWAN sítě The Things Network (TTN). Ta vypustila v Nizozemí do vzduchu stratosférický balon s čidlem, který vystoupal až do výšky 38 km a čidlo bylo zachyceno v síti LoRaWAN Českých Radiokomunikací (CRA). Nejvzdálenější komunikace byla zaznamenána na Radhošti – ve vzdálenosti 832 km, což je nový světový rekord.

Společnost TTN vypustila balon při své konferenci. Podobné akce se konají několikrát ročně a chtějí ukázat a ověřit maximální dosahy komunikace technologie LoRaWAN. K balonu bylo připojeno malé zařízení - čidlo, které komunikuje protokolem LoRaWAN, takže jej mohou přijímat všechny LoRaWAN sítě v dosahu. Čidlo snímalo telemetrická data o poloze balonu, a vysílalo je ve frekvenčním pásmu 868MHz výkonem pouhých 25mW.

Na území Česka zachytilo čidlo z balonu celkově 450 gatewayí v síti CRA LoRaWAN, nejvzdálenější právě na Radhošti.

Podobný experiment proběhl i v rámci každoroční konference CRA IoT Summit již před třemi lety. Tehdy balon v Praze vystoupal do výšky 33 km a komunikace s nejvzdálenějším místem proběhla u města Debrecén v Maďarsku, tedy téměř 600 km.

LoRaWAN síť CRA pokrývá v současnosti signálem zhruba 90 % populace, většinu území Česka. Technologie nabízí obousměrný provoz a možnost odeslání až 1000 zpráv denně z každého zařízení.

Více informací i o LoRaWAN síti CRA a realizovaných projektech najdete na https://www.iotport.cz/.

Tisková zpráva ke stažení ZDE.

České Radiokomunikace a.s. (CRA) jsou leaderem v poskytování digitální infrastruktury. Kromě vysílacích služeb se firma zaměřuje na propojování světa televize, rádia a internetu. Provozuje vlastní datová centra a svým zákazníkům poskytuje špičkový výpočetní výkon. CRA disponují vlastní optickou páteřní sítí a díky silné vysílací infrastruktuře mohou nabídnout zákazníkům i bezdrátové řešení, případně připojení blízkých lokalit pomocí optických vláken.
Stáhněte si aplikaci CRA, vše o produktech, interaktivně na jednom místě: