České Radiokomunikace

CRA kupují předního hráče cloud computingu společnost Cloud4com

CRA kupují předního hráče cloud computingu společnost Cloud4com

Společnost ARICOMA Group a společnost České Radiokomunikace (CRA), které jsou dceřinou společností Cordiant Digital Infrastructure Limited (CORD), specializovaného investora v oblasti digitální infrastruktury, kupují od ARICOMA Group firmu Cloud4com (C4C) spolu s datovým centrem Lužice. Cena se bude z části odvíjet od výsledků příštího roku a v sumě by měla přesáhnout miliardu korun. K právní účinnosti transakcí dochází ihned po podpisu smluv. Součástí transakcí je i uzavření strategické spolupráce mezi ARICOMA Group a Českými Radiokomunikacemi.

ARICOMA Group prodává Cloud4com za 870 milionů korun, s tím, že další splátka bude závislá na výsledku firmy v příštím roce do maximální výše 485 milionů korun. Společnost DC Lužice se prodává za 130 milionů korun. C4C je jedním z největších českých specialistů na cloud computing, který svým zákazníkům nabízí sofistikovaná a bezpečná řešení infrastruktury poskytované formou služby (IaaS).

Pro CRA se jedná o strategickou investici rozšiřující schopnosti společnosti na rychle rostoucím trhu datových služeb v České republice. Transakce také přesně zapadají do podnikatelského modelu Cordiant Digital „koupit, vybudovat a růst“.

„Tyto transakce jsou pro České Radiokomunikace důležitým milníkem, protože pokračujeme v diverzifikaci našich aktivit do vysoce růstových oblastí, jako jsou datová centra a cloudové služby. Společnost Cloud4com dosáhla vedoucího postavení na českém trhu a v jejím připojení (i s datacentrem Lužice) k Českým Radiokomunikacím vidíme jasnou strategickou a synergickou hodnotu. Očekáváme, že tato aktiva budou v budoucnu přispívat k silnému růstu tržeb, a předpokládáme, že díky větší provozní síle dosáhneme i vyšších marží. Těšíme se na spolupráci s vedením společnosti Cloud4com: společně se budeme podílet na dalším rozvoji spojených datových center, cloudových služeb a potažmo upevnění vedoucí pozice Českých Radiokomunikací v této oblasti trhu," řekl Miloš Mastník, generální ředitel společnosti České Radiokomunikace.

Benn Mikula, generální ředitel společnosti Cordiant Capital k transakcím uvedl: „Tato akvizice představuje důležitý krok v pokračujícím růstu CRA na českém trhu datových center a cloudových služeb. Přidává schopnosti i kapacitu do již tak silného týmu. Tento segment trhu je pro mix příjmů CRA stále důležitější.“

Doplnil ho také Steven Marshall, předseda společnosti Cordiant Digital Infrastructure Management: „Jsme potěšeni, že jsme získali tato atraktivní aktiva, která byla financována organickým cash flow CRA. Tyto transakce se výrazně doplňují se stávajícími datovými centry a cloudovými aktivitami CRA, posilují vedoucí postavení CRA na trhu v příslušných oblastech činnosti a dále demonstrují náš aktivní přístup k řízení prostřednictvím naší strategie koupit, vybudovat a růst.“

„Bylo skvělé téměř deset let sledovat, jak C4C roste, vyvíjí se a zlepšuje své produkty, získává loajální, spokojené zákazníky, jak dozrává. Jsem osobně velmi rád, že jsme tehdy vsadili na kvalitní tým vedený Tomášem Knollem a dnes prodáváme firmu, na kterou jsme právem hrdí. Jsem velmi potěšen, že se novým majitelem C4C stává tak silný hráč, jakým jsou České Radiokomunikace,“ uvedl Michal Tománek, investiční ředitel KKCG, který stál v roce 2015 u první investice skupiny KKCG (do níž patří ARICOMA Group) do C4C.

„Tato divestice zapadá do dlouhodobé strategie společnosti ARICOMA Group, kterou je další posilování naší pozice v poradenství a implementaci cloudových prostředí třetích stran. Samotné poskytování cloudu coby investičně náročného oboru rádi přenecháme infrastrukturním hráčům, kteří se na tuto oblast soustředí. Součástí obchodu je také datové centrum v moravských Lužicích, které jsme po tornádu v roce 2021 bleskově opravili a které splňuje ta nejvyšší kritéria provozu. Samozřejmě nadále počítáme se spoluprací s Českými Radiokomunikacemi, protože naše portfolia se dobře doplňují,“ dodal Milan Sameš generální ředitel společnosti ARICOMA.

Hlavní obchodní činností C4C je poskytování infrastruktury pro provoz aplikací a ukládání dat formou služby.  Služba v PDC (virtuální privátní datové centrum) je nabízena prostřednictvím vlastní automatizované cloudové platformy Virtix, na kterou byla postupně přesunuta většina cloudových zákazníků Aricomy. Virtix umožňuje formou služby poskytovat jak samotnou infrastrukturu, tak mnoho nadstavbových služeb jako je např. zálohování do cloudu (Veeam Cloud Connect) nebo infrastrukturu pro kritické systémy SAP S/4 HANA.

V srpnu 2023 měla společnost C4C přibližně 28 zaměstnanců, což jsou zejména infrastrukturní a síťoví architekti a specialisté, obchodníci a vývojáři. C4C má sídlo v Praze a pobočku v Ostravě.

S rostoucí poptávkou po cloudových službách, včetně ukládání dat, zálohování a analýzy dat v reálném čase, evropský trh s cloudovými službami v posledních letech prudce vzrostl. Očekává se, že celkové výdaje na cloud dosáhnou v roce 2023 výše 150 miliard USD a budou dále růst. Dominantními segmenty budou podle společnosti Gartner především služby SaaS a IaaS.

O Českých Radiokomunikacích

České Radiokomunikace jsou diverzifikovanou společností v oblasti digitální infrastruktury, která provozuje mobilní věže, vysílací síť, datová centra, optickou síť a sítě internetu věcí pro veřejné služby. Společnost má za sebou historii poskytování špičkových služeb zákazníkům, a to stále častěji prostřednictvím integrovaných řešení pokrývajících spektrum digitální infrastruktury.

O Cordiant Digital Infrastructure Limited

Investuje především do klíčové infrastruktury digitální ekonomiky – datových center, optických sítí a telekomunikačních a vysílacích věží v Evropě a Severní Americe. Další podrobnosti o společnosti naleznete na jejích internetových stránkách www.cordiantdigitaltrust.com.

Celkem se společnosti podařilo získat 795 milionů liber vlastního kapitálu a dalších 200 milionů eur prostřednictvím eurobondů u čtyř evropských institucí; získané prostředky společnost použila na čtyři akvizice: CRA, Hudson Interxchange, Emitel a Speed Fibre, které společně nabízejí stabilní, často na index vázaný příjem a možnost růstu v souladu s modelem společnosti Buy, Build & Grow.

O ARICOMA Group

ARICOMA Group je předním evropským dodavatelem IT služeb. Obsluhuje více než 6 000 klientů ve třech desítkách zemí a zaměstnává na pět tisíc profesionálů. Skupina sdružuje firmy působící pod dvěma hlavními značkami – Aricoma a Qinshift. Aricoma poskytuje služby v oblasti IT infrastruktury, cloudových technologií, podnikových aplikací, kybernetické bezpečnosti, digitalizace veřejného sektoru a systémové integrace. Qinshift spojuje společnosti působící zejména v oblasti navrhování softwaru pro komerční sektor, outsourcingu a poradenství.

O KKCG

KKCG je investiční a inovační skupina, která působí v oblasti loterií a her, energetiky, technologií a nemovitostí. Skupina KKCG, kterou založil podnikatel, investor a filantrop Karel Komárek, zaměstnává ve svých portfoliových společnostech více než 10 000 lidí ve 36 zemích a spravuje aktiva v hodnotě více než 8 miliard eur. Mezi její společnosti patří mimo jiné Allwyn, mezinárodní provozovatel loterií (patří sem i Sazka), MND Group, mezinárodní výrobce a dodavatel tradiční a obnovitelné energie, ARICOMA Group, poskytovatel komplexních IT služeb v po celém světě a KKCG Real Estate Group.

Společnosti skupiny KKCG působí na několika kontinentech, díky čemuž mohou využívat kapitál, sítě a poznatky z celé skupiny, aby umožnily dlouhodobě udržitelný růst. Skupina KKCG se zavazuje podporovat komunity, v nichž podniká, a přispívat tak k rozvoji společnosti, v níž působí.