České Radiokomunikace

Využívání IoT roste, CRA mají ve své síti téměř 50 tisíc čidel

CRA míří se svým IoT a sítí LoRaWAN do různých oblastí, aktuálně například zdravotnictví nebo vodohospodářství. Nejčastějším způsobem využití je monitoring skladovacích podmínek nebo odečty vodoměrů. CRA mají aktuálně v síti téměř 50 000 čidel a pokrývají celou ČR s více jak 1600 gatewayí (koncentrátorů).

„Využívání IoT roste, a to v různých oblastech. Celkově jsme již přenesli 1,2 miliardy zpráv v naší síti a denně jsme na úrovni zhruba 1 milionu zpráv. Je to zhruba pětinásobek oproti konci roku 2020, takže vidíme zřetelný růst poptávky na trhu,“ říká obchodní ředitel CRA Petr Možiš. „Celkově máme otestováno více než 100 typů čidel, která vyhovují přísným požadavkům pro nasazení do našich řešení,“ dodává Petr Možiš.

Řešení s využitím sítě nebo čidel CRA využívají například farmaceutické a zdravotnické společnosti Pharmos nebo Fresenius, v nemocnicích v Havířově, Českých Budějovicích nebo Mladé Boleslavi. Monitorují skladovací podmínky, spotřeby energie a automatizují tak činnosti, ke kterým byla dříve potřeba lidská obsluha.

Čidla prostřednictvím IoT sítě LoRaWAN CRA odesílají zprávy do aplikace, ve které probíhá jejich zpracování, vyhodnocení a následně tvorba grafů, přehledů, logů a reportů. CRA operují také vlastním technologicky neutrálním cloudem, který umožňuje zpracování dat i z jiných sítí.

LoRaWAN síť CRA nabízí obousměrný provoz a možnost odeslání až 1000 zpráv denně z každého zařízení.

Více informací i o LoRaWAN síti CRA a realizovaných projektech najdete na https://www.iotport.cz/.