České Radiokomunikace

Sledování videoobsahu na internetu trhá rekordy

CRA evidují neustálý nárůst sledování videoobsahu v rámci své CDN sítě. Objem přenesených dat stoupá, říjen se obecně řadí mezi silnější měsíce v roce. Ten letošní je rekordní – objem přenesených dat stoupl ve srovnání s loňským říjnem o 76 %.

Rekordní okamžik celého dosavadního provozu CDN sítě CRA nastal 30. října zhruba ve 20:40, kdy bylo dosaženo peakové hodnoty (pozn. nejvyšší dosažená hodnota v jeden konkrétní okamžik) přenosu dat 1216 Gbps. Pro srovnání, v roce 2016 představoval rekordní údaj v síti CRA 30 Gbps.

Podle měření CRA, sledování obsahu, který divákům televizní skupiny či vydavatelství nabízejí v rámci OTT služeb, roste kontinuálně, nárůst urychlila i pandemie COVID 19. OTT služby zahrnují sledování filmů, seriálů nebo bonusů k nim i na internetu. CRA poskytují svou infrastrukturu v oblasti OTT služeb například televizním skupinám Prima, Nova nebo vydavatelství MAFRA a Economia.

„Nárůst konzumace videoobsahu je jedním z nejvýraznějších trendů poslední doby,“ říká generální ředitel CRA Miloš Mastník. „Vzniká stále více obsahu, který diváci sledují prostřednictvím OTT služeb. Ty získávají na důležitosti a velmi dobře se doplňují s klasickým lineárním televizním vysíláním. Z čísel je zřejmé, že audiovizuální obsah je králem současného trhu,“ doplňuje Miloš Mastník.

V rámci OTT (over the top) služeb poskytují CRA produkt CRA Media Cloud, který zahrnuje celou škálu služeb od zpracování obsahu pro distribuci na internet až po doručení do zařízení koncového zákazníka. Využívá k tomu vlastní infrastrukturu pro zpracování videoobsahu a zároveň vlastní CDN (content delivery network). To představuje dostatečně robustní a zároveň škálovatelné řešení, které zvládá i obrovské datové toky v jeden okamžik a rychlé a bezproblémové doručení požadovaného obsahu ke koncovému uživateli. Divák může tento obsah sledovat nejenom na mobilních telefonech, tabletech a počítačích, ale také prostřednictvím HbbTV (červeného tlačítka) ve spojení s digitálním pozemním vysíláním DVB-T2, kde vysílají všechny nejsledovanější televizní stanice.