České Radiokomunikace

Videobsah na internetu je hitem posledních sezón, meziroční nárůst znovu přesáhl přes 50 %

CRA evidují neustálý nárůst sledování videoobsahu v rámci své CDN sítě. Objem přenesených dat stoupá rychlým tempem, v meziročním srovnání vykazuje nárůst 54 %. 

Objem dat přenesených na CDN síti CRA stoupá několik let, meziroční nárůsty vyšší než 50 % se objevují již třetí rok po sobě. Typický uživatel stahuje videoobsah průměrnou rychlostí 3,5 Mbps. Nabídka OTT služeb, jako jsou videotéky, výrazně narostla v době pandemie COVID 19 a od té doby růst pokračuje. Květnový provoz v CDN síti CRA dosahoval ve špičkách hodnot kolem 1 400 Gbps. OTT služby zahrnují sledování filmů, seriálů nebo bonusů k nim na PC, mobilních telefonech nebo chytrých televizorech. CRA poskytují svou infrastrukturu v oblasti OTT služeb například televizním skupinám Nova, Prima, vydavatelstvím MAFRA a Economia nebo společnosti LIvesport. CRA zajišťují i streaming pro zahraniční společnosti, nejaktuálněji například streaming fotbalového turnaje EURO pro PROTV do Rumunska.

„Přenos videoobsahu roste neuvěřitelným tempem již několik let po sobě. Jsme na to připraveni a naše streamovací technologie a CDN síť je dostatečně robustní, aby dokázala odbavit veškeré požadavky klientů. Videoobsah je nejrychleji rostoucí kategorií ze všech služeb. Velká část odbavovaného streamingu je navázána na lineární obsah šířeného v DVB-T2 sítích, “ říká generální ředitel CRA Miloš Mastník.

V rámci OTT (over the top) služeb poskytují CRA produkt CRA Media Cloud, který zahrnuje celou škálu služeb od zpracování obsahu pro distribuci na internet až po doručení do zařízení koncového zákazníka, což může být mobilní telefon, tablet, ale také DVB-T2 televizní přijímač. Využívá k tomu vlastní infrastrukturu pro zpracování videoobsahu a zároveň vlastní CDN (content delivery network). To představuje dostatečně robustní a zároveň škálovatelné řešení, které zvládá i obrovské datové toky v jeden okamžik a rychlé a bezproblémové doručení požadovaného obsahu ke koncovému uživateli. Divák může tento obsah sledovat nejenom na mobilních telefonech, tabletech a počítačích, ale také prostřednictvím HbbTV (červeného tlačítka) ve spojení s digitálním pozemním vysíláním DVB-T2, kde vysílají všechny nejsledovanější televizní stanice.