02.08.19
Téma: Cloud

Veřejným cloudovým službám dominují největší poskytovatelé

Veřejným cloudovým službám dominují největší poskytovatelé

Trhu veřejných cloudových služeb se podle analytiků společnosti IDC v současnosti velmi daří. Vysoký dvouciferný růst ovšem doprovází rostoucí míra koncentrace v oboru. Pětice největších poskytovatelů vloni získala 35 procent z globálního obratu. Téměř polovinou se také podílela na celkovém přírůstku. V segmentech infrastruktura jako služba a platforma jako služby má pětice největších poskytovatelů relativně blízko k tržní dominanci. Z hlediska podílu na celkových výdajích, resp. tržbách ovládají 63 procent trhu.

Analytici hovoří o probíhající konsolidaci výdajů na cloudové služby, která koncentruje dění na trhu do rukou několika velkých hráčů. Konkrétně uvádějí společnosti Amazon, Microsoft a Google. Všechny tři vykazují velmi vysoké přírůstky tržeb za cloudové služby a případné výpadky jejich infrastruktur mají poměrně rozsáhlé dopady na chod celého webového prostředí.

Specifický segment představuje kategorie software jako služba. V něm sice také probíhá koncentrace, ale počet významných poskytovatelů je poměrně vysoký. K největším hráčům patří firmy Salesforce, Oracle, SAP, Workday, Microsoft nebo Adobe. Segment SaaS se na celkových výdajích na cloudové služby vloni podílel téměř 63 procenty.

Ke konsolidaci trhu přispívá také rozmach multicloudových strategií. Většina organizací zvolí dva strategické poskytovatele, mezi něž rozděluje většinu relevantních výdajů.