České Radiokomunikace

VMworld 2019: sbíráme zkušenosti pro náš cloudový business

VMworld 2019 není jen jedna z řady IT akcí, kterých se ročně koná několik, ale přední konference skládající se z řady strategických, technologických, vizionářských i lab-oriented linií, ze všech možných směrů, které společnost VMware drží. Je pořádána zmíněnou společností VMware pravidelně ve dvou bězích – v USA a v EU. A právě na začátku listopadu byli na VMworld 2019 Europe v Barceloně naši „cloudaři“, kteří se s vámi podělí o své postřehy z této světové akce.

Summit VMworld 2019 Europe, zaměřený na virtualizaci a technologie VMware, se konal 4. – 7.11.2019 v Barceloně. Bezmála 35 tisíc účastníků mělo prostor jak na přednáškách a panelových diskusích, tak na workshopech, praktických laboratořích a samozřejmě v diskusích s odborníky na VMware, získat ty nejlepší informace a nástroje, které mohou posunout jejich IT služby na další úroveň technologického rozvoje. A proto jsme se akce zúčastnili i my.

Letošní summit se konal v duchu témat VMware on AWS, VMware PKS, NSX-T, vSAN, ArtificiaI Intelligence – Inteligence Everywhere i IoT. Zajímá vás, o co se jedná a jak to souvisí s našimi cloudovými produkty a službami? Čtěte postřehy našeho cloudového týmu – kolegů Marka Ernekera (Product Manager pro cloudové služby), Ondřeje Fůse (Administrátor cloudových služeb), Miroslava Kiše (Administrátor cloudových služeb) a Radka Plose (Manažer oddělení ICT infrastrukturních a cloudových služeb)!

  • VMware on AWS je spojení VMware a Amazon Web Services, produkt, který obě společnosti s velkou slávou oznámili 2 roky zpět a jde o privátní prostředí tvořené na VMware v Amazonu, které má potenciálně hybridní scénář.

  • VMware PKS je kontainerové řešení založené na Kubernetech, kde je celý ekosystém spravovaný VMware a je součástí jeho dalších produktů a integrací, což je pro naše „cloudaře“ velké téma, které do Barcelony přijeli poznat a podrobně se s ním seznámit.

  • NSX-T je nové pojetí softwarově definovaných síťových služeb VMware (podobný systém máme nasazený v našem CRA Business Cloudu, nicméně orientovaný na něco jiného). Často se tu objevují kombinace EDGE computing a 5G s NSX-T:

    • NSX-T je orientovaný na Telco Networking functions, tj. soustředí se na to nabízet vysoký škálovatelný výkon v mnoha tisících či desetitisících instancích. Pro nás je NSX-T zajímavé proto, že je součástí síťového stacku pro Kubernetes (v případě VMware PKS Kubernetů).

    • NSX-V, který máme nasazený v cloudu, bude končit v roce 2022, takže přechod na NSX-T nás v budoucnu každopádně čeká.

  • vSAN je dlouhodobě zajímavé, letos jsme jej implementovali do CRA Business Cloudu jako alternativu drahým diskovým systémům. Objevují se nové verze a zdokonalují zejména mechaniku úspory dat. Tým se tam učil operation doporučení pro různé typy workloadů (DB, SAP HANA apod. – typicky věci, které se objevují, prodáváme je a vyžadují zvláštní péči).

  • Artificial Intelligence (AI) – Intelligence Everywhere, což náš tým musel trochu rozporovat, protože se jedná slogan, který summitem rezonoval, ale k tématu jako takovému se toho moc neobjevilo. Jsou to pořád jen technologická témata, jak umět analyzovat na různém HW apod., ale praktické použití se objevuje velmi pomalu a zdá se, že všichni tápou zejména s kvalitou a patrně i obchodním modelem. Ukazuje se, že většinou jsou tyto AI zabudované jako drobné vychytávky bez vlastního obchodního modelu a soustředí se na drobná zlepšení mířící za uživatelskou spokojeností (nápověda, doporučení akcí, predikce, apod.).

Co říci závěrem? Pro nás byla nejdůležitější v podstatě 2 témata. Prvním z nich bylo již zmíněné NSX-T, což obecně řečeno jsou softwarově řízené síťové služby, které částečně používáme v našem CRA Cloudu a toto je zásadně rozšíří a extrémně zrychlí. Druhým tématem, které se prolínalo vším, co se na akci dělo, bylo VMware PKS - Kubernetes/PKS/Containerizace. Jde o naprosto logické rozšíření stávajících služeb virtualizace a BareMetalu, které dneska aktivně developujeme.

VMware je dnes náš naprosto klíčový partner v poskytování virtualizace a zkušenosti získané na VMworld budeme určitě uvažovat implementovat v rámci rozvoje služeb. Cílem je udržet se na technologické špičce a udržet si tak TOP 3 pozici našeho cloudu v ČR.