České Radiokomunikace

Změna vjezdu na Lysou horu

Informace pro žadatele o povolení vjezdu na Lysou horu o zpřísnění podmínek pro jejich vydávání. Individuální výjezdy vozidel na vrchol Lysé hory nebudou Správou CHKOB povolovány.

Informace pro žadatele o povolení vjezdu na Lysou horu o zpřísnění podmínek pro jejich vydávání. Individuální výjezdy vozidel na vrchol Lysé hory nebudou Správou CHKOB povolovány.

Tisková zprávy CHKO Beskydy.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR se spolu s majitelem komunikace na Lysou horu dohodla na zpřísnění režimu vjezdu vozidel na vrchol nejvyšší hory Moravskoslezských Beskyd. Automobilový provoz  totiž nejen neprospívá zdejší přírodě, ale vadí i návštěvníkům. Turisté, kteří se na pěší výstup necítí, mohou využívat autobusovou linku z Raškovic.

Lysá hora má tradičně vysokou návštěvnost, která s obnovou Bezručovy chaty a budováním či opravami dalších objektů ještě vzrostla. Jen na  „hlavní“, červeně značené stezce z Ostravice bylo v loňském roce zaznamenáno na 230 tisíc průchodů. Navzdory stoleté tradici pěších výstupů stoupá i zájem „vyjet nahoru“ autem, příp. zájezdovým autobusem, uspořádat zde svatbu, rodinné či obchodní setkání apod.

Na vrchol Lysé hory vede  účelová  komunikace Českých Radiokomunikací a.s., určená k obsluze vysílače, příp. ostatních staveb na vrcholu. Proto je na jejím začátku umístěna dopravní značka zákazu vjezdu. Cesta nemá parametry pro běžný automobilový provoz, na vrcholu není žádné parkoviště.  Navíc je zde obrovské riziko střetu vozidel s cyklisty, neboť cesta slouží i jako oblíbená cyklotrasa. Na účelové komunikace v chráněných krajinných oblastech je navíc vjezd zákonem zakázán.

"Výjimky pro vjezd vozidel jsme v omezené míře vydali v době stavby Bezručovy chaty a chaty Maraton, nyní je vjezd povolen pouze pro jejich zásobování. Individuální návštěvníci mohou již dvanáctou sezónu využít autobusy, jejichž nabídka se od letoška rozšiřuje [1],“ vysvětluje Petr Chytil z regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Beskydy.

Příroda Lysé hory je mimořádně cenná. Vrchol obklopuje řada rezervací, které chrání především cenné zbytky horských lesů. Ovšem neméně významná je i kulturní hodnota. Jako nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd patří mezi jeden z „povinných“ cílů pro většinu návštěvníků našich hor. Výstup na ní stojí nemálo námahy, a tak každý kdo dobude vrchol vlastními silami, si toho náležitě považuje. Odměnou by měl být klid, horská příroda a jeden z nejkrásnější výhledů u nás.

A právě této drtivé většině návštěvníků – „lysařů“, auta a jejich pasažéři opravdu vadí.

„Nejde jen o výfukové plyny, před kterými sem lidé utíkají z údolí,“ říká Jiří Lehký, zástupce ředitele regionálního pracoviště AOPK ČR Správa CHKO Beskydy. „I když je lidí na Lysé hoře někdy až moc, nechceme je připravit ten o pocit z dobytí vrcholu. A věřte, že pohled na autoturisty ho spoustě lidí prostě pokazí. Zkrátka, na Lysou se chodí pěšky.“

Poznámky

[1] Autobusová linka od hotelu Ondráš v Raškovicích na vrchol jezdí v tomto roce od 9. května do 15.října, a to v pondělí, středu a pátek. Skupiny nad 35 osob si pak mohou objednat výjezd i v dalších dvou dnech v týdnu. Více informací je na webu ČSAD Frýdek-Místek a.s.  (http://lysa.3csad.cz/ )