České Radiokomunikace

Ověřujeme připravenost přijímačů na DVB-T2

Provádíme testy televizních přijímačů, u kterých ověřujeme připravenost na pozemní televizní vysílání nové generace DVB-T2 s kodekem HEVC.

Praha, 6. září 2016 - provádíme testy televizních přijímačů, u kterých ověřujeme připravenost na pozemní televizní vysílání nové generace DVB-T2 s kodekem HEVC. Zároveň připravujeme spuštění webové stránky www.dvbt2overeno.cz, kde diváci najdou jak informace k samotnému přechodu, tak i seznam přijímačů, které testem úspěšně prošly. Stránky i seznam budou k dispozici v horizontu dvou týdnů. Přijímače, které úspěšně projdou certifikací, budou označené speciálním logem a samolepkou.

Na testovacím pracovišti se příslušní technici věnují již několik týdnů ověřování zásadních parametrů televizí a set top boxů, aby zjistili, zda dodané přístroje nebudou mít problém s příjmem vysílání DVB-T2 s kodekem HEVC, na které bude Česká republika přecházet v roce 2020 –2021. „Máme zde přístroje de facto od všech významných hráčů na trhu. Ověřujeme jejich připravenost jak po hardwarové, tak i softwarové stránce,“ vysvětluje vedoucí pracoviště Michal Bureš z ČRA. „Klíčové je, aby přístroje byly v souladu s platným D-Bookem. Ověřujeme zdrojové kódování obrazu i zvuku, jazykovou lokalizaci, EPG, teletext, kontrolujeme ale i radiové kmitočty a šířku pásma, modulační formáty DVB-T2, audio/video rozhraní a další parametry,“ upřesňuje Michal Bureš.

„Je pro nás důležité, aby lidé věděli, které přístroje mají kupovat, pokud nyní novou televizi potřebují,“ říká ředitel regulace a strategie ČRA Marcel Procházka. „Jakmile uvidí označení logem a samolepkou DVB-T2 OVĚŘENO, mohou se spolehnout, že přístroj prošel naším testováním úspěšně. Otestované přístroje budou v prodeji již v průběhu podzimu. Pokud ale nyní novou televizi nepotřebují, nemusí s nákupem spěchat. Do roku 2020 – 2021, na kdy je přechod na nový standard digitálního vysílání naplánován, mohou využívat svůj stávající přijímač. Proces bude realizován pomocí souběžného vysílání stávajících DVB-T sítí a nových přechodových sítí DVB-T2, které začnou vysílat začátkem roku 2017,“ doplňuje Marcel Procházka.

Testy budou probíhat nepřetržitě. Seznam, jehož první verze bude zveřejněna během krátké doby, bude průběžně aktualizován. Výrobci tak mohou nechávat certifikovat postupně další a další modelové řady přijímačů a pro veřejnost se bude neustále rozšiřovat nabídka otestovaných přístrojů.

Fotografie k testování přijímačů jsou ke stažení k dispozici na: https://1drv.ms/f/s!AgXe3Am9rJUWkxINPQ_niLl4ZRW

ČTĚTE TAKÉ - Spouštíme test přijímačů pro budoucí standard DVB-T2

ČTĚTE TAKÉ - více informací o novém standardu DVB-T2