České Radiokomunikace

Průzkum: České domácnosti si pořizují TV s větší úhlopříčkou

Češi mají zájem o kvalitnější TV. Stále více domácností si pořizuje přístroje s větší úhlopříčkou. Více než polovina domácností je ochotna investovat do nové televize nad 10 000,- Kč. V roce 2014 to přitom bylo jen 44 % lidí.

Praha, 23. ledna 2017 – Lidé chtějí větší a kvalitnější televize, ukázal průzkum Digimonitor pro České Radiokomunikace (CRA). Trend je takový, že si stále více domácností pořizuje přístroje s větší úhlopříčkou. Více než polovina domácností je ochotna investovat do nové televize finanční částky nad 10 000,- Kč. V roce 2014 to přitom bylo jen 44 % lidí.  Hlavní domácí televizor většinou není starší než 5 let.

„Náš průzkum prokázal, že většina českých domácností vlastní televizi a kvalita televizního zážitku je pro ně důležitá. Koresponduje to i s průměrným stářím televizí – lidé si stále častěji pořizují nové přístroje, které jim dávají více možností. K přirozené obměně televizních přístrojů v horizontu 5 až 7 let. Pokud někdo právě nyní uvažuje o koupi nového televizního přijímače nebo set-top-boxu, doporučujeme si prověřit značku a typ na webu www.dvbt2overeno.cz, kde je již k dispozici seznam přístrojů, které prošly naší certifikací a jsou na nový standard digitálního vysílání připraveny,“ uvádí k trendu nákupu televizorů Marcel Procházka, ředitel regulace CRA.

Drtivá většina současných televizních přijímačů je vybavena pro příjem pozemního vysílání, které divákům nabízí více než 25 programů zdarma. Tato nabídka je velmi široká, v pozemním vysílání jsou bez dalších poplatků k dispozici programy všech hlavních českých televizních stanic. Pozemní vysílání je navíc zdarma dostupné pro všechny televizní přijímače v domácnosti, chatě nebo chalupě.

Programová nabídka multiplexů CRA

Terestrické neboli pozemní vysílání také nabízí řadu nových, inovativních služeb, například HbbTV a s ní spojené využití televize v kombinaci s internetem.

V Evropě využívá terestrické vysílání pro příjem televizního signálu téměř polovina domácností (46 %). Nejoblíbenější je i v České republice, jeho zastoupení v domácnostech je okolo 60 %.

Polovina respondentů uvedla, že má doma dvě televize. Významně roste podíl obrazovek s větší úhlopříčkou, zhruba třetina domácností má hlavní televizi s rozměry 101 – 128 cm (31 %). To je nárůst o 9% proti roku 2013 (22% respondentů mělo tento rozměr úhlopříčky). Druhý přijímač v domácnosti má většinou úhlopříčku do 50 cm. Mezi hlavními televizory domácnosti jsou nejrozšířenější LCD televizory - 64%. Výzkum také překvapivě ukázal, že ještě 12 % domácností vlastní skleněné CRT obrazovky.

Průzkum Digimonitor 2016 pro ČRA byl proveden na vzorku 1203 obyvatel České republiky, v proporcích odpovídajících datům o celkové populaci. Sběr dat proběhl v rámci internetovém panelu společnosti STEM/Mark, průzkum zpracovala společnost MRThink.

Tisková zpráva ke stažení

ČTĚTE TAKÉ - Průzkum: 1/3 internetové populace v Česku má televizi připojenou k internetu