České Radiokomunikace

Širší možnosti zálohování s CRA Business Cloud

Širší možnosti zálohování s CRA Business Cloud
V uplynulých týdnech se v rámci prostředí CRA Business Cloud povedlo navýšit celkovou kapacitu pro zálohovaná data na přibližně 5 PB. Celá tato akce proběhla za plného provozu a bez jakéhokoliv dopadu na provozované služby.

Služba CRA Business Cloud je největším infrastrukturním cloudem umístěným v České republice. Zákazníkům umožňuje využívat neomezené množství výpočetního výkonu při zajištění dostupnosti až 99,99 % (dle SLA) a bezpečnosti firemních dat bez nutnosti investovat do vlastního hardwaru. Tato služba typu IaaS (Infrastructure as a Service) využívá špičkovou infrastrukturu od předních výrobců. 

Platforma CRA Business Cloud využívá k zálohování systému EMC Avamar doplněný o systém DataDomain, který slouží k ukládání zálohovaných dat. Rozsah a podpora systému dovoluje jeho použití pro tzv. infrastrukturní i agentské zálohování a je proto vhodný pro velké množství zákaznických aplikací. Zejména velké množství podporovaných aplikací dovoluje provádět konzistentní zálohy velmi jednoduchým způsobem a s vysokou stabilitou.

V průběhu předchozích dvou měsíců administrátoři CRA výrazně navýšili kapacitu právě systému EMC DataDomain. Tento systém za pomoci deduplikace (kompresní technika, při níž nedochází k ukládání stejných datových bloků) a komprese dovoluje velmi efektivně ukládat zákaznické zálohy. Dnes je jeho celková kapacita okolo 5 PB dat. Ačkoliv byla akce spojena se spoustou dalších operativních zásahů, administrátoři CRA dokázali celý upgrade provést bez jakéhokoli dopadu na zákaznický provoz. V průběhu akce došlo nejen k navýšení kapacity, ale i přípravě na další modely zálohování jako jsou vzdálené replikace, rychlejší práci s metadaty systému a tím i obecně rychlejším odezvám a celkovému uvedení do stavu odpovídající důležitosti celého systému.

Díky provedení celého rozšíření dnes může CRA nabízet nejen velmi variabilní nastavení záloh – řešení dovede provádět zálohy každé dvě hodiny či je udržovat například s roční retencí. V kombinaci s produktem CRA LongTerm Backup pak tyto zálohy lze držet i celá desetiletí. Možnosti zálohování u CRA v kombinaci s provozem dvou lokalit cloudu, možností replikací a rychlosti celého řešení dnes nabízí zcela nové možnosti. V tuto chvíli byly již zahájeny další realizace, kdy se zálohy synchronizují přímo na zálohovací systémy v lokalitě zákazníka – ten tak má plnou možnost ovládat si sám nastavení retence záloh a také další úplně nové možnosti, jak s nimi dále nakládat.