České Radiokomunikace

SOUTĚŽ: Czech IoT Summer Jam 2016 zná svého vítěze

Vítězný projekt se zabývá lokalizací a zjišťováním polohy pomocí sítě LoRaWAN. Jeho aplikace pomůže najít zaběhlého psa, může ale také lokalizovat ztracené věci nebo osoby.

Praha, 28. listopadu 2016 – České Radiokomunikace (CRA) společně s partnery vyhlásily výsledky prvního ročníku soutěže Czech IoT Summer Jam. Do technologického klání, jehož cílem bylo najít nejlepší možnosti využití internetu věcí (IoT) v síti LoRa, se od 1. července 2016 přihlásilo více než 50 soutěžních týmů a jednotlivců. Ze zaslaných projektů odborná porota složená ze zástupců CRA a partnerů soutěže vybrala tři nejlepší. Vítězný projekt – LoRaWAN  GEO Tracker od Jana Stejskala, který se zabývá zjišťováním polohy, nezávisle na technologii GPS a GSM – získává finanční odměnu 40 000 Kč. Ve spolupráci s CRA a partnery bude dokončen a uveden do praxe. Druhé místo obsadil projekt týmu Railsformers, jehož účelem je monitoring osob/věcí v určitém prostoru (např. vězňů, zaměstnanců apod.), tzv. geofencing. Na třetím místě skončil projekt společnosti OK Systém - sledování hlukové zátěže. Porotu ale zaujal i projekt, který by umožnil monitorování podmínek ve včelstvu.

„Internet věcí patří v současné době k technologickým oblastem, které se díky aktivitě odborné veřejnosti rozvíjejí nejvíce. Informace získávané z propojených senzorů lze využít v široké škále lidských činností počínaje chytrým průmyslem a zemědělstvím, až po využití ve městech a dopravě, což jsou oblasti, jejichž modernizací s využitím IoT se dlouhodobě zabýváme. V rámci toho jsme pro odborníky a technologické nadšence připravili soutěž Czech IoT Summer Jam. Celá řada představených projektů má pak kromě nápadu na inovativní technologické řešení i velice slibný obchodní potenciál, jak je vidět v případě vítězného projektu LoRaWAN GEO Tracker, který kromě účelu, pro který byl primárně vymyšlený – sledování domácích zvířat – nabízí ještě další řadu možností využití,“ uvádí Martin Gebauer, generální ředitel CRA.

Úkolem soutěžících bylo vytvoření prototypu aplikace, která zpracovává data ze senzorů přenášená pomocí technologie LoRa. Senzory pro soutěž byly umístěné v rámci provozů CRA a partnerů. Mimo jiné snímají předdefinované ukazatele v daném prostředí – například měří teplotu, vlhkost, detekují pohyb, mapují polohu, měří hluk apod. Soutěž byla určena studentům a absolventům vysokých škol s technickým zaměřením, ale i pro start-upy a firmy, které se o oblast IoT zajímají.

Kromě CRA se na projektu podílí řada partnerů - EY, Intel Corporation, ESET, Develict Solutions, Diebold Nixdorf, Averia a další.

„Na vítězném projektu nás zaujalo především propojení několika matematických modelů použitých pro lokalizaci, doplněné o systém průběžného učení a zpřesňování. Autorovi projektu se podařilo plně využít potenciálu, který síť LoRaWAN přináší, a vyřešit tím omezení v současnosti používaných komerčních technologií pro lokalizaci. Celkově pak byly do soutěže přihlášeny velmi podnětné projekty se zajímavými nápady i byznysovým potenciálem, které by bylo vhodné uvést do praxe. Nabízí se i možnost jejich vzájemného kombinování,“ říká David Kesl, partner oddělení IT poradenství společnosti EY.

Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti ESET, doplňuje: "Kvalita zpracování i náměty jednotlivých soutěžních projektů pro mne byly příjemným překvapením. Soutěž tak podle mého názoru naplnila své poslání, coby propagátora technologie LoRa, ve spojení s vyhledáním zajímavých talentů. Za což bych rád CRA upřímně poděkoval."

"Velmi mě potěšil zájem o soutěž, technická úroveň i obchodní potenciál některých soutěžních návrhů. Těším se na další ročník, další nápady a realizaci těch letošních výherních," uvedl k soutěži Stanislav Zrcek, generální ředitel společnosti Diebold Nixdorf.

Zdeněk Lokaj, Managing Director společnosti Develict Solutions k soutěži říká: “Soutěž opět ukázala, že u nás máme hodně šikovných vývojářů, kteří mají skvělé zajímavé nápady a umí je uvést do života. Jsem rád, že jsme mohli být součástí této skvělé akce a moc se těším na spolupráci s vítězem soutěže, která, jak doufám, pomůže společnými silami s CRA projekt GEO trackeru uvést do komerčního života."

„Tento projekt má velký význam v rozvoji aktivit a edukace IoT problematiky nejenom u odborné veřejnosti. Držíme palce všem, kteří se účastní a podporují tuto soutěž,“ uzavírá Petr Smolník ze společnosti AVERIA LTD., která je mediálním partnerem soutěže.

Tisková zpráva ke stažení

ČTĚTE TAKÉ - Oficiální web soutěže Czech IoT Summer Jam 2016

ČTĚTE TAKÉ - Internet věcí CRA